Lart

Smoothie me Banane, Boronica dhe Tërshërë

Smoothie me boronica, banane dhe tërshërë – Nëse jeni duke kërkuar për mëngjes për një zemër të shëndetshme, pa qumësht të ngarkuar me fibra që mund të hani kur jeni me ngut, kjo është ajo!

Koha Totale:

 • 5 minuta

Për sa Persona:

 • 2 persona

Lloji i Dietës:

 • pa qumësht
 • fibra

Smoothie me Banane, Boronica dhe Tërshërë

 

Përbërësit

 • 1/2 filxhan tërshërë të shpejtë të papërpunuar
 • 2 gota uji
 • 1/2 filxhani vanilje qumësht të pa ëmbëlsuar me bajame Almond Breeze
 • 1/2 filxhan boronica
 • 1/2 banane mesatarisht e pjekur
 • 1/2 luge çaji ekstrakt vanilje
 • 2 lugë sheqer të papërpunuar
 • 1/2 filxhani akull

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Gatuani tërshërat dhe ujin në një tenxhere të vogël për rreth një minutë ose dy, përzijeni shpesh deri sa të bëhet i trashë dhe me fllusk
 2. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet disa minuta.
 3. Në një blender shtoni qumështin e bajameve, boronicat, bananen, tërshërën e ftohur, vaniljen, sheqerin dhe akullin.
 4. Përzijeni në opsioinin më të lartë deri sa të zbutet.
 5. Hidhni në një gotë mbi akull.
 6. Ju bëftë mirë !!

 

Ju rekomandojmë këta artikuj:

Smoothie me Luleshtrydhe dhe Banane

Smoothie me Proteina dhe Manaferra

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com