Lart

Recetë e Sallatës Fito Lebaneze

 

Koha Totale:

 • 10 minuta

Për sa Persona:

 • 2 – 3 persona

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten
 • Vegane
 • Vegjeteriane

Pasta Sallatë me Tuna , Ullinjë Kalamata dhe Domate të Vogla

 

Përbërësit

 • 4 kupa romaine, të prera
 • ¼ kupë qepë të bardha, të prera
 • 1 trangull, i prerë
 • 4-5 gjethe mente, të prera
 • 4-5 gjethe borziloku, të prera
 • ¼ qepë të gjelbra, të prera
 • Salca e sallatës:
 • ¼ vaj i ullirit ekstra i virgjër
 • Lëng i ½ së limonit
 • ½ lugë çaji hudhër pluhur
 • ¼ lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji valanidh

Udhëzimet

 1. Përziejini të gjithë përbërësit për salcën e sallatës dhe lini mënjanë.
 2. Në një pjatë të madhe shtoni romaine, qepët e bardha, trangullin, domatet e vogla, gjethet e mintit dhe borzilokut dhe qepët e gjelbra.
 3. Derdhni salcën mbi sallatë dhe përzijeni deri sa të kombinohet mirë.

Si të përgatisim sallatë fitoje

 • Filloni përgatitjen e kësaj sallate duke e përgatitur salcën e sallatës.
 • E gjitha që duhet të bëni është të kombinoni ¼ kupë vaj ulliri ekstra virgjin, lëng i ½ limonit, ½ lugë çaji hudhër pluhur, ¼ lugë çaji kripë, 1 lugë çaji valanidh. Përziejini përbërësit bashkë dhe lëreni salcën mënjanë derisa jeni duke i përgatitur perimet.
 • Për bazën e kësaj sallate, do t’iu duhen 4 kupa lakër të prerë romaine.
 • Pastaj grini ¼ kupë të qepëve të bardha dhe shtoni në pjatë.
 • Pastaj, preni një trangull dhe ½ të domateve të vogla. Pastaj shtoni edhe ato në pjatën tuaj të sallatës.
 • Tani do të preni nga 4-5 gjethe të minteve dhe borzilokut dhe t’i shtoni në përzierje.
 • Përbërësi i fundit është ¼ kupë të qepëve të gjelbra të grira, që i jep sallatës një fortësi të mirë.
 • Tani e vetmja gjë që duhet të bëni është ta hedhni salcën, dhe jeni gati!

Shijojeni këtë sallatë fitoje super të shëndetshme, pa gluten dhe vegane!

 

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com