Lart

Recetë për Sallatë Cobb

 

Koha Totale:

 • 5-10 minuta

Për sa Persona:

 • 2 persona

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten,
 • Paleo

 

Recetë për Sallatë Cobb

Përbërësit

 • 2 kupa miell pa gluten
 • 2 kupa sheqer kokosi
 • ¾ kupe kakao pluhur
 • 2 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1-1/2 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1 kupë qumësht kokosi
 • ½ kupe vaj të shkrirë kokosi
 • 2 vezë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 2 receta të kremit me çokollatë me erëza

Udhëzimet

 1. Ngroheni furrën deri në 177 gradë C.
 2. Lyeni dhe shtoni miellin në dy tiganë prej 23 cm.
 3. Përzieni miellin, sheqerin, kakaon, pluhurin për pjekje, sodën e bukës, dhe kripën në një tas.
 4. Shtoni qumështin e kokosit, vajin, vezët dhe vaniljen dhe përzieni deri sa të kombinohen.
 5. Shpërndajini në mënyrë të barabartë në mes të tiganëve dhe piqni për 30-35 minuta ose deri sa të piqen plotësisht.
 6. Lejojeni të piqet tërësisht. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht para se ta hiqni nga tigani.
 7. Shpërndani kremin në mënyrë të barabartë mbi njërën tortë dhe pastaj vazhdoni me tjetrën. Mbulojeni me krem përsëri dhe shërbejeni.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com