Lart

Sallata me Spinaq dhe Luleshtrydhe

 

Koha Totale:

 • 12 minuta

Për sa Persona:

 • 4 – 6 persona

Lloji i Dietës:

 • Për shëndet të zorrëve
 • Vegjeterian

Sallata me spinaq dhe luleshtrydhe

 

Përbërësit

 • Sallata
 • 6 kupa spinaq
 • 2 kupa luleshtrydhe, të prera
 • ½ qepë e kuqe, e prerë
 • 1 avokado, e prerë
 • ¼ - ½ kupë dhie feta
 • ¼ kupë bajame, të prera
 • Salca e sallatës:
 • ½ kupë vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 2 lugë uthull molle
 • 1 lugë lëng limoni
 • 1 lugë mjaltë apo shurup panje
 • ¼ lugë mustardë
 • 1½ lugë fara të lulëkuqes
 • Kripë & piper

Udhëzimet

 1. Në një pjatë të vogël, përzijini të gjithë përbërësitë për salcën e sallatës deri sa të kombinohen mirë dhe lëreni mënjanë.
 2. Kombinoni të gjithë përbërësit për sallatën dhe përzijini deri sa të kombinohen mirë.
 3. Ftohni për 20 minuta dhe pastaj servoni.

Si të përgatisim sallatën me spinaq dhe luleshtrydhe

 • Për të përgaditur këtë sallatë, merrni një pjatë të vogël dhe përzijini përbërësit për salcën e sallatës. Kombinoni ½ kupë vaj ulliri ekstra virgjin, 2 lugë uthull mole, 1 lugë lëng limoni, 1 lugë mjaltë apo shurup panje, ¼ lugë mustardë, 1½ lugë fara të lulëkuqes dhe kripë e piper sipas dëshirës.
 • Pastaj, shtoni përbërësit e sallatës në një pjatë të vogël. Për të ushqyer 4 deri në 6 persona, përfshini 6 kupa spinaq, 2 kupa luleshtrydhe të prera, qepë e kuqe e prerë përgjysëm, 1 avokado e prerë, rreth ½ kupe djathë dhie feta dhe ¼ kupe bajame të prera.
 • Hidhni salcën me fara të lulkuqeve në sallatë dhe përzijeni mirë deri sa të kombinohen mirë. Pastaj ftohini sallatën për 20 minuta kështu që servohet e ftohtë dhe e fortë.Dhe ja ku e keni – një sallatë e pasur me vlera ushqyese, e mirë për zemrën dhe luftuese e sëmundjeve, që mund të servohet për drekë apo darkë. Ju bëftë mirë.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com