Lart

Sallatë me Perime dhe Patate

Provoni këtë sallatë me patate në skarë për një perspekitivë të një sallate klasike verore. Kjo recetë e shijshme përmban borzilok, majdanoz dhe hudhër.

 • E shëndetshme
 • Pa gluten
 • VegetarianC

Nutricioni: Për servime (10)

Përbërësit

 • 1 tufë të madhe borzilok
 • 1 tufë të madhe majdanoz
 • 1kg patate të reja, patatet më të mëdha të ndara në dy pjesë
 • 100ml vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 2 lugë uthull vere të bardhë
 • 1 thelb të vogël hudhre

Udhëzimet

 1. Lëni një tigan të madh me ujë të kripur të vlojë, hidhni borzilokun për 30 sekonda ose derisa të zbutët, më pas peshkoni me një lugë të thellë dhe vendoseni mënjanë të ftohet pak. Shtoni patatet dhe gatuajeni deri sa të zbutet.
 2. Ndërkohë, shtrydhni borzilokun mbi lavaman, më pas vendosini në një blender së bashku me vajin, uthullën, hudhrën dhe pak erëza. Përzijeni deri sa të keni një vaj vibrant të gjelbër.
 3. Kulloni dhe thajini patatet me avull. Pritini majdanozin, më pas hidheni atë dhe patatet në një tas për ta shërbyer. Hidhni erëzat dhe hidhni vajin e borzilokut. Do të qëndrojë për dy ditë.
Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com