Lart

Sallatë me Perime Fresh

 

Koha Totale:

 • 5  minuta

Për sa Persona:

 • 4 persona

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten
 • Paleo
 • Vegane
 • Vegjeteriane

Sallatë Vegjetariane e Pagatuar

 

Përbërësit

 • 3 kupa lulelakra të prera
 • 3 kupa brokoli të prerë
 • ½ kupe qepë e prerë
 • 170 gramë ullinjë të zi
 • 56 gramë speca te kuq
 • Salca e sallatës:
 • 3 lugë verë e kuqe apo uthull balsamike
 • ½ luge çaji kripë deti
 • ½ luge çaji hudher pluhur (ose jo pluhur)
 • ¼ luge çaji piper i zi

Udhëzimet

 1. Në një pjatë të madhe, shtoni lulelakrën, brokolin, qepën, ullinjët dhe spec të kuq.
 2. Në një pjatë tjetër, përzijini vajin e ullirit, kripën, hudhrën dhe piperin e zi.
 3. Hidhini salcën mbi sallatë dhe servojini.

Kjo recetë e perimeve të papërpunuara është shumë e shijshme! Salca shton një shije që e bënë rifreskuese pa sakrifikuar asnjë vitaminë apo vlerë ushqyese! Provojeni sot!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com