Lart

A ke Dëgjuar Ndonjëherë Për Bukë Bananeje?

 

Koha Totale:

 • 55 minuta

Për sa Persona:

 • 6 – 8 persona

Lloji i Dietës:

 • Paleo
 • Vegjetarian

A ke Dëgjuar Ndonjëherë Për Bukë Bananeje

 

Përbërësit

 • 4 vezë
 • 3 banane mesatarisht të pjekura dhe të shtypura
 • ¼ kupë* mjaltë
 • ¼ kupë* qumësht të arrës së kokosit
 • 1 lugë ekstrakt vanille
 • 2 lugë sodë buke
 • 2¼ kupë* miell të bajameve
 • ½ lugë kripë deti
 • ½ lugë kanellë
 • 1 lugë uthull molle 

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Ngrohni paraprakisht furrën deri në 175 gradë celcius.
 2. Lyeni tiganin dhe vendoseni mënjanë.
 3. Në një pjatë, përzieni vezët, bananet, mjaltën, qumështin e arrës së kokosit dhe vanillën.
 4. Në një pjatë tjetër, përzieni sodën e bukës, miellin e bajameve dhe kanellën.
 5. Kombinoni të dyja pjatat dhe përzijini deri sa të bashkohen mirë.
 6. Shtoni uthull molle dhe përzijeni deri sa të shpërndahet përgjatë miksturës.
 7. Shtoni brumin në tigan. Piqeni për 40-50 minuta.

Si të përgatisim bukë të lëngshme me banane dhe pa gluten

Receta ime paleo për bukë me banane i ka të gjitha pjesët e mira të bukës me banane përderisa është me më shumë vlera ushqyese. Do të përdorim miell të bajameve, që është alternativë më e mirë për zemrën dhe me më pak karbohidrade se mielli i bardhë normal. Gjithashtu mund të ekperimentoni me miell të përzier Paleo, që inkorporon edhe miell të tjerë, si bajame, arrë kokosi, tapiokë dhe arrouroot.

Shtimi i bananeve të tejpjekura e bën bukën të ëmbël, por do të shtojmë edhe mjaltë për të kënaqur dëshirat tuaja. Nëse hezitoni të shtoni mjaltë, mund të përdorni sheqer natyral, granular si sheqeri i kokosit.

Vetëm që, duhet të përdorni më pak nga këto që përmendëm! Në vend të gjalpit, mund të marrim të njëjtin material si të butë me qumësht të kokosit duke e mbajtur kështu receten pa produkte të qumështit. Dhe kjo pra është një bukë me banane që mund ta hani pa u ndier keq! Mos harroni të shikoni videon në fund për të parë si përgaditet!

Filloni duke e ngrohur furrën paraprakisht në 175 gradë celcius. Lyeni një tigan standard dhe vendoseni mënjanë.

Në një pjatë, përzijini me njëra-tjetrën vezët, bananet, mjaltën, qumështin e kokosit dhe vanillën. Ekstrakti i vanillës shton ekstra shije. Mmm!

Në një pjatë tjetër, kombinoni sodën e bukës, miellin e bajameve, kripën e detit dhe kanellën. Kombinoni të dyjat dhe përzijini deri sa të inkoroporohen plotësisht. Shtoni uthullën e mollës dhe përzijeni derisa sa të shpërndahet përgjatë miksturës.

Shtoni brumin në tiganin e lyer. Piqeni për 45-50 minuta.

Servojeni bukën e bananes ose të nxehtë ose të ftohur – të dyjat janë të shijshme! Madje mund të shtoni në listën e ushqimeve që mund ta përgatitni të dielën dhe ta shijoni përgjatë javës për mëngjes apo me një filxhan kafe.

Nëse do ta ngrohni përsëri është shumë e thjeshtë, vetëm futeni në furrë për disa minuta. Mirëpo do të jetë më e lëngshme nëse e hani të ftohtë.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com