Lart

Qofte me Xhem Rrushi të Ëmbla dhe të Shijshme

 

Koha Totale:

 • 4 – 6 orë

Për sa Persona:

 • 6 – 8 persona

Lloji i Dietës:

 • Pa gluten

Qofte me gjalpë rrushi të ëmbla dhe të shijshme

 

Përbërësit

 • Qofte pa gluten
 • 5 kupa* me salcë të ëmbël skare
 • Një kavanoz (468 gram) me xhem rrushi
 • Qepë të gjelbra të prera, për zbukurim

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Vendosni qoftet e papjekura në një tenxhere të ngadaltë.
 2. Përzijeni salcën e skarës dhe xhemin e rrushit dhe hidheni përzierjen mbi qofte.
 3. Përzijeni ngadalë për t’i kombinuar
 4. Mbulojeni tenxheren dhe lijeni për 4-6 orë
 5. Hidhnii qepët e gjelbra mbi qofte

Si të përgatisim qofte me xhem rrushi

Përgatitja e kësaj recete, është aq e thjeshtë sa të gatuani qofte, t’i vendosni në tenxhere të ngadaltë, t’i shtoni dy salcat përbërëse. Kjo është e gjitha! Pastaj duhet ta lini të gatuhet ngadalë, që ka si rezultat qofte super të shijshme.

Kjo recetë është për qofte me gjalp rrushi dhe me salcë skare të bërë në shtëpi. Siç thash më përpara një opsion tjetër i njohur dhe më pikant, janë qofet me gjalp rrushi dhe salcë djegëse (chilli).

 • Kombinoni të gjithë përbërësit nga receta ime e qofteve pa gluten në një pjatë të madhe dhe përzijeni mirë duke përdorur vetëm duart.
 • Rrotulloni përizerjen duke formuar qofte të vogla.
 • Vendosini qoftet e papjekura në një tenxhere të ngadaltë.
 • Përzijeni salcën e skarës dhe gjalpin e rrushit bashkë.
 • Hidheni miksturën e ëmbël dhe të mprehtë mbi qofte. Përzijeni lehtë për t’i kombinuar dhe lini të gatuhen ngadalë për 4-6 orë.
 • Dekorojeni me qepë të gjelbra dhe servojini.
 • Krueset e dhëmbëve mund t’iu ndihmojnë në servim, veçënarisht në një grup të madh. Ju bëftë mirë!
Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com