Lart

Recetë e Mollëve të Pjekura në Formë Unaze

 

Koha Totale:

 • 1 orë e 10 minuta

Për sa Persona:

 • 6 persona

Lloji i Dietës:

 • Paleo
 • Vegjetariane
 • Vegane

Recetë e mollëve në formë unaze të pjekura

 

Përbërësit

 • 6 mollë të mëdha
 • 1 lugë çaji kanellë
 • 1 lugë çaji xhinxher
 • 1 lugë arrëmyshk (opsionale)

Udhëzimet

 1. Nxejeni paraprakisht furrën deri në 90 gradë celcius.
 2. Hiqni thelbat e mollëve dhe prejini ato hollë me thikë.
 3. Bëni bashkë mollat me erëza dhe mbështjellini me fletë të gatimit.
 4. Piqni për një orë. Spërkatini me kanellë dhe servojini.

Si të përgatisim recetën e mollëve të pjekura në formë unaze 

A keni nevojë për një ushqim mes vakteve? Nëse jeni gjithmonë në kërkim të diçkaje të shijshme për të ngrënë kur jeni duke shikuar TV apo për të larguar urinë kur jeni duke përfunduar një ditë të lodhshme të punës, atëherë kjo recetë i përmbush të gjitha kriteret - të lehta për tu përgaditur dhe të shijshme!

 • Nxejeni furrën paraprakisht deri në 40 gradë celcius. Temperatura e ulët i ndihmon mollat të bëhen më të mira dhe të rreshkura pa u djegur. Në fillim largoni thelbat e mollëve dhe përdorni thikën për t’i prerë hollë mollat në formë të unazave. Bëni bashkë mollat me kanellë, xhinxherin dhe arrëmyshkun (nëse keni).
 • Mbështjellini me fletë të gatimit.
 • Gatuani unazat e mollave për një orë. Spërkatini me kanellë – dhe pak sheqer kokosi nëse dëshironi.

Mund t’i mbështjellni këto për t’i ngrënë më vonë apo mund t'i servoni si një ushqim pas një dite të lodhshme. Përgatitni më shumë, pasi do të harxhohen shpejt!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com