Lart

Recetë me Humus dhe Rrepa

 

Koha Totale:

 • 40 minuta

Për sa Persona:

 • 4 persona

Lloji i Dietës:

 • Vegjetariane

Recetë me humus dhe rrepa

 

Përbërësit

 • 2 rrepë të mëdha
 • Një kanaqe 800 gr me bizele
 • ½ kupë* tahini
 • 2 thelba hudhër të shtypura
 • Kripë deti dhe piper aq sa keni dëshirë

*1 kupë

Udhëzimet

 1. Nxejeni paraprakisht furrën deri në 200 gradë celcius.
 2. Vendosni rrepët në një letër pjekëse.
 3. Pjekni për 30 minuta.
 4. Vendosi të gjithë përbërësit në përpunues të ushqimit dhe përzieni deri sa të kombinohen mirë.
 5. Servoni me perime të sapo prera.

Si të përgatisim rrepë me humus

Le të pregatisim salcën e humusit!

 • Fillojmë duke e ngrohur paraprakisht furrën deri në 200 gradë celcius.
 • I vendosim rrepët e prera në një letër pjekëse.
 • Pjekni për 30 minuta.
 • Pastaj shtoni të gjtihë përbërësit në përpunues të ushqimit dhe përzieni deri sa të kombinohen mirë. Një prej përfitimeve të humusit është se është shumë i pasur me proteina. Gjithashtu është i pasur me fibra që i’u mbajnë të ngopur.
 • Tahini apo susami i tokës është i shëndetshëm për zemrën dhe i pasur me yndyrna të mira.

Dhe limoni? I shton një shije energjetike!

Kur të përpunuohet humusi me rrepë, shtoni kripë të detit dhe piper sipas dëshirës.

Mbulojeni me fara susami dhe shërbejeni me perime të sapo prera.

Humusi me rrepë përbën një antipastë të shkëlqyer ose thjeshtë një ushqim mes vakteve. Ju bëftë mirë!

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com