Lart

Topa të Energjisë

 

Lloji i Dietës:

 • Paleo
 • Vegane
 • Vegjetariane

Topat e energjise

 

Përbërësit

 • ¼ kupë* fara të kakaos
 • ¼ kupë* kokos të copëtuar
 • ¼ kupë* miell të bajameve
 • 1 lugë vaj kokosi, të shkrikë dhe të gatuar
 • 8-10 hurma, pa bërthama
 • ½ kupë* gjalpë luledielli
 • ¼ kupë* fara kërpi
 • ½ lugë kripë të Himalajës
 • 1 lugë çaji kanellë

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 130 gr

Udhëzimet

 1. Vendosni farat e kakaos dhe kokosin e coptuar në përpunues të ushqimit dhe përzijini deri sa të kombinohen mirë.
 2. Vendosni përbërësit e mbetur në përpunuesin e ushqimit dhe perzijini deri sa të kombinohen mirë.
 3. Rrotulloni përzierjen në 12 topa ( me diametër afërsisht 2.5 cm).
 4. Rrotulloni topat individualisht në farat e kakaos, kokos të copëtuar..
 5. Mbuloni dhe ftohni për një orë ose mund t’i ngrini për 2½ javë.

Si të përgatisim topa të energjisë

Gjëja më e mirë për topat e energjisë është thjeshtësia në përgaditjen e tyre.

 • Filloni duke vendosur farat e kakaos dhe kokosin e coptuar në përpunues të ushqimit deri sa të përzihen mirë.
 • Pastaj, vendosni edhe përbërësit e mbetur në përpunues.
 • Përzijini deri sa të kombinohen mirë.
 • Rrotulloni përzierjen në 12 topa ( me diametër afërsisht 2.5 cm)
 • Rrotulloni topat individualisht në farat e kakaos, kokos të copëtuar.
 • Pastaj vendosni një fletë të gatimit të veshur me letër pergamene. Mbulojeni fletën e gatimit dhe lijeni të ftohet për një orë në frigorifer para se ta hani, ose ngrijeni për 2½  javë.
Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com