Lart

Receta e Salcës së Avokados me Silantro dhe Lime

 

Koha Totale:

 • 5 minuta

Për sa Persona:

 • 6 – 8 persona

Lloji i Dietës:

 • Vegjetarian
 • Ketogjenik

Receta e salcës së avokados me silantro dhe limon të athët

 

Përbërësit

 • 1 Avokado
 • 1 thelb hudhër, të qëruar
 • ½ spec jalapeno, i prerë
 • ½ kupë* silano, të prerë
 • ¼ kupë* jogurt dhie
 • Lëng të një ¼ lime
 • 1 lugë çaji lëvore të lime
 • ¼ kupë* vaj ulliri
 • ¼ lugë çaji kripë deti
 • ¼ lugë çaji piper
 • ½ lugë qimnon

*1 kupë = 250 ml

*1 kupë = 150 gr

Udhëzimet

 1. Vendoseni të gjithë përbërësit në përpunues ushqimi dhe përziejini shumë deri sa të kombinohen mirë.

Si të përgatisim salcë silano dhe lime

 • Thjeshtë shtoni të gjithë përbërësit -  kjo përfshinë avokadon, 1 thelb hudhër të qëruar, ½ spec jalapeno të prerë, ½ kupë silano të prerë, ¼ kupë jogurt dhie, lëng të një ¼ lime, 1 lugë çaji lëvore të lime ,¼ kupë vaj ulliri, ¼ lugë çaji kripë deti, ¼ lugë çaji piper, ½ lugë qimnon.
 • Dhe përzijini deri sa të kombinohen mirë. Duhet të keni një salcë të butë dhe kremoze.
 • Ruajeni salcën në një kavanoz qelqi ose enë dhe shijojeni me një shumëllojshmëri të ushqimeve të ndryshme dhe vakteve!
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com