Lart

Recetë e Salcës se famshme “Bearnaise”: Për Biftek dhe më shumë

 

Koha Totale:

 • 35 minuta

Për sa Persona:

 • 8 persona

Lloji i Dietës:

 • Vegjetarian

Recetë e Salcës Bernaise

 

Përbërësit

 • 1 lugë vaj ulliri (opsional)
 • 1 kupë* verë e bardhë
 • ½ kupë* uthull molle
 • 2 shkopinj gjalpë, në formë kubi
 • 1 qepë, e prerë imët
 • 2 thelba hudhër, të prerë imët
 • 3 të kuqë të vezës
 • ½ kupë* + 1 lugë çaji basil, të prera
 • 1 lugë çaji kokrra të piperit

*1 kupë = 250 ml

Udhëzimet

 1. Në një tigan mbi nxehtësi mesatare, kombinoni qepët, hudhrat, ½ kupë basil, kokrrat e piperit, uthullën dhe verën.
 2. Ngroheni deri në shkallë të vlimit dhe pastaj lijeni të zihet me pak nxehtësi, duke e vështruar me kujdes, deri sa mikstura të jetë me volum sa ½ e kupës. Rreth 15 minuta.
 3. Largoni pjesët e mbetura me napë, kështu që mbetet vetëm lëngu.
 4. Në një tenxhere të dyfishtë mbi nxehtësi mesatare, kombinoni lëngun me të kuqët e vezës.
 5. Përziejeni deri sa të paraqiten flluskat dhe mikstura të merr pak formë shkume.
 6. Shtoni gjalpin dhe shkrijeni, duke e përzier vazhdimisht deri sa të trashet si salcë. Për rreth 15 minuta.
 7. Largoni nxehtësinë dhe shtoni vajin e zhardhokut dhe tarragonin e mbetur.
 8. Shërbeni rreth një lugë mbi biftek, vezë apo perime.

Si të përgatisim salcë bearnaise

 • Për të filluar këtë recetë, ngrohni tiganin mbi nxehtësi mesatare dhe kombinoni qepët, hudhrat, ½ kupë basil, kokrra piperi, uthullën dhe verën.
 • Ngroheni miksturën deri në shkallë të vlimit dhe pastaj zvogëlojeni nxehtësinë. Lijeni miksturën të zihet, duke e vështruar me kujdes. Kur mikstura të jetë me volum sa ½ e kupës (rreth 15 minuta), është gati.
 • Duke përdorur pecetë largoni pjesët e mbetura, kështu që mbetet vetëm lëngu.
 • Pastaj në tenxhere të dyfishtë mbi nxehtësi mesatare, kombinoni lëngun me të kuqtë e vezës.
 • Pastaj përziejeni deri sa të paraqiten flluskat dhe mikstura të merr pak formë shkume.
 • Shtoni gjalpin në formë kubi dhe shkrijeni, duke e përzier vazhdimisht deri sa të trashet si salcë, për rreth 15 minuta.
 • Tani salca bearnaise është gati. Largoni nxehtësinë dhe shtoni vajin e ullirit dhe basilin e mbetur.
 • Shërbeni rreth një lugë mbi biftek, peshk, vezë apo perime.
Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com