Lart

Supë me Domate dhe Kikirik

  • Niveli: I Lehtë
  • Gjithsej: 1 orë 
  • Përgatitja: 25 min
  • Gatimi: 35 min
  • Fiton: 6 servime
  • Fakte nutricionale

Përbërësit

1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër, plus më shumë për nxitje

1 qepë e vogël, e copëtuar imët

1 spec zile jeshil, i copëtuar imët

1 grusht selino, copëtuar imët, plus gjethe për fund

1 thelb hudhër, i copëtuar imët

½ luge çaji pluhur kerri në stilin Madras

½ lug çaji paprika

⅛ lugë çaji piper kanine

Kripë Kosher

1 konzervë 15-ouns domate te shtypura

4 gota supë pule me natrium të ulët

1 lugë çaji sheqer kafe të lehtë, të paketuar

1/3 filxhan gjalpë kikiriku të butë

Piper i zi i freskët

Krem fraiche, cilantro të freskët dhe kikirikë të copëtuar, për në krye

Udhëzimet

  1. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere mbi nxehtësi mesatarisht të lartë. Shtoni qepën, specin zile dhe selinon; gatuani, përzijeni, rreth 5 minuta. Shtoni hudhrën, pluhurin e kerrit, paprikën, kajen dhe 1 lugë çaji kripë; gatuani, përzijeni, 2 minuta të tjera.
  2. Shtoni domatet, supën e pulës, sheqerin ngjyrë kafe dhe 1 filxhan ujë në tenxhere, më pas shtoni gjalpin e kikirikut derisa të përzihen. Silleni në një çibanGatuani derisa të vlohet, pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini butësisht, duke e trazuar herë pas here, derisa supa të trashet pak, rreth 30 minuta. Bëjeni pure me një blender zhytjeje ose në një blender të rregullt në grupe. Hidhni kripë dhe piper të zi.
  3. Vendosni supën pjata; zbukurojeni me krem fraiche, gjethe selino, cilantro dhe kikirikë. Spërkateni me vaj ulliri. Fotografia nga Con Poulos

Këshilla e kuzhinjerit

Kur vendosni ushqimet e ngrohta në blender, në fillim lëjeni të ftohet për rreth 5 minuta, pastaj transferojeni në blender, duke lënë një skaj të hapur; Mbulojeni kapakun me një peshqir kuzhine për të kapur spërkatjet dhe pulsojeni derisa të zbutet.

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com