Lart

Supë me Mish Viçi dhe Perime (Recetë për Gatim të Ngadaltë)

Koha Totale:

 • 8 orë e 5 minuta

Për sa Persona:

 • 10 persona

Lloji i Dietës:

 • Për shëndet të zorrëve

Supë me Mish Viçi dhe Perime

 

Përbërësit

 • ½ kg mish për çomlek viçi
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 8 kupa* lëng mishi
 • 2 kupa* elb të pagatuar
 • 2 kupa* zarzavate të gjelbra, të prera
 • 1 lugë pastë domatesh
 • ½ qepë të ëmbël, të prerë
 • 1 lugë çaji trumzë të freskët
 • 5 karrota, të prera
 • 3 patate, të prera
 • 1 lugë mustardë
 • 2 lugë soja
 • 1 lugë sheqer i kaftë
 • 1 lugë uthull molle
 • 1 lugë çaji hudhër pluhur
 • 1 lugë çaji pluhur qepe
 • ½ luge çaji kanellë
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë çaji piper

Udhëzimet

 1. Në një tigan të madh në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin.
 2. Shtoni mishin dhe lëreni deri sa të bëhet ngjyrë kafe në secilën anë, për 1-2 minuta.
 3. Shtoni të gjithë përbërësit, përfshirë edhe mishin, tek gatuesi i ngadaltë dhe gatuaji me ngadalë për 8 orë.

Si të përgatisim Supë me Elb dhe Mish

Kjo recetë është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Para se t’ia filloni, prisni perimet që i’u duhen. Këtë mund ta bëni edhe një natë më parë për të kursyer kohë.

Kur të jeni gati për të përgatitur këtë supë, ngrohni vajin në një tigan të madh derisa vaji të jetë i nxehtë. Shtoni mishin dhe lëreni deri sa të bëhet ngjyrë kafe në secilën anë, për 1-2 minuta. Mishi do të përgatitet edhe në gatues të ngadaltë, por është më mirë të marrë një ngjyrë të mirë.

 • Pastaj shtoni të gjithë përbërësit, tek gatuesi i ngadaltë.
 • Kjo përfshin perimet e freskëta si dhe lëngun dhe mishin
 • Lëshoni gatuesin e ngadaltë për të gatuar ngadalë për 8 orë.
 • Rezultati do të jetë një pjatë e freskët dhe e shëndetshme me supë, gati për t’u ngrënë!
 • Servojeni supën të ngrohtë me pak bukë anash nëse doni të provoni lëngun e shijshëm të mishit.

 

Shpërndaj
Receta - Probleme.me

Në Probleme.me mund të mësoni çdo informacion në lidhje me nutricionet. Ne ndajmë karakteristika të ndryshme të nutricioneve dhe do t'iu ndihmojmë që të bëni zgjedhje të mençura të ushqyerit shëndetshëm. Nëse keni ndonjë sygjerim apo koment na kontaktoni në nutricione@rilinde21.sg-host.com