Lart

Si të lehtësoni alergjitë me preparate natyrale?

Shkaku më i madh i alergjive të pranverës është poleni. Pemët, bari dhe barërat e këqija lëshojnë këto kokrra të vogla në ajër për të fekonduar bimë të tjera. Kur ato hyjnë në hundën e dikujt që është alergjik, një reagim i tepruar imunitar shkaktohet si një mbrojtje kundër substancave që përndryshe janë të padëmshme.

Sistemi imunitar gabimisht e sheh polenin si rrezik dhe lëshon antitrupa që sulmojnë alergjenët. Kjo çon në lirimin e kimikateve të quajtura histamine në gjak. Histaminat shkaktojnë rrjedhje hundësh, kruajtje të syve dhe simptoma të tjera specifike për alergji. Poleni mund të udhëtojë për milje, kështu që nuk janë vetëm bimët aty pranë që përbëjnë rrezik.

Simptomat tipike që tregojnë një alergji pranverore janë:

rrjedhje e hundës

sy të përlotur

teshtitje

kollitje

kruajtje e syve dhe hundës

rrathë të errët nën sy.

Një nga mënyrat më të mira për të reduktuar simptomat e alergjisë është përdorimi i bimëve që rrisin imunitetin, dhe detoksifikimi i rregullt i mëlçisë gjithashtu ndihmon. Përveç monitorimit të kalendarit të polenit, është mirë të forcohet imuniteti me preparate natyrale, në mënyrë që sezoni i alergjive pranverore të kalojë pa problem.

Përbërësit:

bar frutash 20 g

lule bliri 15 g lule plaku 15 g

trumzë 10 g

lule kamomili 10 g

fruta anise 10 g

gjethe mente 10 g

lule kumak 5 g

lule marshmallou 5 g

Përgatitja: Shtoni 2 lugë çaji për litër ujë të ftohtë. Kur të vlojë, lëreni të ziejë për një minutë, më pas lëreni mënjanë për pesë minuta dhe kullojeni. Çajin e përgatitur e pini gjatë gjithë ditës. Kjo recetë ndryshon me kalimin e kohës, ose i përshtatet personit, në varësi të simptomave, ndaj nëse mendoni se disa simptoma nuk tërhiqen, kërkoni këshillën e një fitoterapisti.

Një pastrues ajri gjithashtu mund të ndihmojë. Ai shpesh pastron filtrat e ajrit në shtëpinë e tij. Gjithashtu, pastroni raftet e librave, shfryn dhe vende të tjera ku mund të grumbullohet poleni. Lani flokët pasi të ktheheni në shtëpi, lani, shpëlani hundët.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com