Lart

Fryrja e barkut, kushtet dhe ushqimet që rrisin simptomat tuaja

Fryrja e stomakut, dispepsi, fryrja, kapsllëku ose diarreja janë të gjitha të zakonshme herë pas here, por çka nëse mund të jeni duke liruar gazra shumë më tepër se zakonisht?

Disa ushqime janë më të vështira për t’u tretur nga trupi juaj se të tjerët.

Këto ushqime shpesh përmbajnë sasi të larta të fibrave ose lloje të caktuara të sheqernave që janë të vështira për t’u përpunuar nga trupi.

Disa njerëz mund të preken më shumë nga disa ushqime se të tjerët.

Disa ushqime që zakonisht shkaktojnë gaz të tepërt përfshijnë:

 • Fasule
 • Thjerrëzat
 • Lakra
 • Brokoli
 • Lulelakra
 • Lakrat e Brukselit
 • Produktet e qumështit që përmbajnë laktozë, si qumështi ose djathi
 • Fruktoza, që gjendet në disa fruta dhe shpesh përdoret si ëmbëlsues në pije joalkoolike dhe karamele
 • Sorbitol, një zëvendësues i sheqerit që gjendet në karamele dhe ëmbëlsues artificialë
 • Pije të gazuara, të tilla si sode dhe birrë
 • Gruri.

Kushtet shëndetësore që rrisin gazrat përfshijnë:

 • Pankreasi autoimun
 • Sëmundja celiake
 • Sëmundja Crohn
 • Diabeti
 • Sindroma e Dumpingut
 • Çrregullime të ngrënies
 • Sëmundja e refluksit gastroezofag
 • Gastropareza
 • Sëmundja inflamatore e zorrëve
 • Sindromi i zorrës së irrituar
 • Intoleranca ndaj laktozës
 • Ulcera peptike
 • Koliti ulceroz.
 • Fibra

Fibrat janë pjesa e fortë e bimëve ose karbohidrateve që trupi i njeriut ka probleme për t’i shpërbërë dhe është i njohur për rritjen e fryrjes së një personi.

Fibrat nuk shpërbëhen në zorrën e hollë dhe arrijnë në zorrën e trashë të patretur.

Bakteret në zorrën e trashë shpërbëjnë fibrën në një proces fermentimi, i cili prodhon gaz.

Kjo përfshin fibrat e tretshme dhe të patretshme, të cilat gjenden vetëm në ushqimet bimore, si frutat, perimet, fasulet dhe zarzavatet.

Ushqimet me fibra të larta janë të mira për zorrët, megjithatë, ngrënia e tepërt mund të shkaktojë shqetësime të tretjes.

Njerëzit shpesh mund të lehtësojnë gazrat duke ndryshuar zakonet e tyre të të ngrënit, duke identifikuar dhe eliminuar ushqimet nxitëse nga dieta ose duke bërë ndryshime në stilin e jetës, tha Medical News Today.

Pjesa më e madhe e gazit vjen nga ngrënia, pasi njerëzit që hanë me nxitim mund të mos e përtypin plotësisht ushqimin dhe mund të gëlltisin edhe copa më të mëdha ushqimi, duke e bërë atë më të vështirë për t’u tretur.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com