Lart

Çfarë i Shkakton Gjinjtë e Ndjeshëm dhe si Trajtohen?

Megjithëse gratë kanë më shumë gjasa të përjetojnë dhimbje të gjinjve, kjo mund të prekë këdo që ka ind të gjirit.

Përveç ndjeshmërisë, mund të përjetoni edhe:

 • butësi
 • dhembje
 • rrahje

Dhimbja e gjirit mund të jetë alarmante, por zakonisht nuk është shqetësuese. Dhimbja e gjirit është rrallë një simptomë e kancerit dhe ka disa arsye pse gjinjtë krejtësisht të shëndetshëm mund të fillojnë të lëndohen.

Ja se çfarë mund të jetë prapa simptomave tuaja dhe çfarë mund të bëni për të gjetur lehtësim.

1. Janë sytjenat tuaja

Një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së gjirit është një sytjena e dobët. Sutjenat sigurojnë mbështetje për indet e rënda dhe yndyrore në gjinjtë e një gruaje.

Një sytjena shumë e madhe, shumë e vjetër ose shumë e shtrirë mund të mos ju ofrojë mbështetjen që ju nevojitet. Kur gjinjtë tuaj tunden gjatë gjithë ditës, ato lehtë mund të lëndohen. Ju gjithashtu mund të ndjeheni të lënduar në shpinë, qafë dhe shpatulla.

Në anën tjetër, veshja e një sytjene shumë të vogël  ose shumë të ngushtë  mund të ushtrojë shumë presion mbi gjinjtë tuaj dhe të çojë në ndjeshmëri.

Mendoni se vishni madhësinë e duhur? Ju mund të gaboni. Një studim zbuloi se 80 përqind e grave mbajnë madhësinë e gabuar të sytjenave. Studiuesit zbuluan se kjo ishte veçanërisht e zakonshme në mesin e grave me gjoks më të madh.

Çfarë mund të bëni

Nëse mendoni se mund të jetë faji i sytjenës suaj, bëjini vetes pyetjet e mëposhtme:

 • A përshtaten gjinjët tuaj me sytjenat?
 • A pengojnë rripat prapa në lëkurën tuaj?
 • A keni veshur sytjenat tuaja të përditshme në shtrëngimin më të ngushtë apo më të lirshëm?

Nëse i jeni përgjigjur po cilitdo nga më sipër, merrni parasysh një montim profesional në një dyqan për të brendshme. Shumë gra e kanë të vështirë të matin veten në shtëpi, dhe një montim profesional shpesh është shumë më i saktë.

2. Tendosje e muskujve

Muskujt tuaj të kraharorit (zakonisht të quajtura pecs) qëndrojnë drejtpërdrejt nën dhe rreth gjinjve tuaj. Kur e tendosni këtë muskul, dhimbja mund të ndihet sikur po vjen nga brenda gjirit tuaj. Ky lloj i dhimbjes së gjirit zakonisht është i kufizuar në një gji.

Ju gjithashtu mund të përjetoni:

 1. ënjtje
 2. mavijosje
 3. vështirësi në lëvizjen e krahut ose shpatullës

Tendosjet e muskujve të kraharorit janë të zakonshme tek atletët dhe ngritësit e peshave, por ato mund t’i ndodhin lehtësisht kujtdo. Aktivitetet tipike shtëpiake si mbledhja, lopata, apo edhe ngritja e foshnjës mund të çojnë në një tendosje të kraharorit.

Çfarë mund të bëni

Shumica e llojeve të kraharorit mund të trajtohen në shtëpi:

 • Trajtoni dhimbjen dhe inflamacionin me medikamente pa recetë (OTC) si ibuprofen (Advil) dhe naproxen (Aleve).
 • Pushimi është i rëndësishëm për shërimin. Ftojeni atë në ngritjen e peshës dhe ushtrimet e sipërme të trupit për disa ditë.
 • Shtrirja mund të ndihmojë, prandaj provoni të bëni video me yoga në shtëpi
 • Nxehtësia mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe do ta bëjë shtrirjen më efektive.

3. Një përplasje ose mavijosje

A jeni zgjuar ndonjëherë me një përplasje ose plagë në këmbë që nuk mbani mend se ku e keni marrë? Kjo mund të ndodhë edhe në gjoksin tuaj.

Për shembull, kjo mund të jetë sepse keni mbajtur një çantë të rëndë trupore ose jeni përplasur në gjumë. Seksi është gjithashtu një shkak i zakonshëm i dëmtimit të gjirit.

Çfarë mund të bëni

Dhimbjet e vogla nga një goditje ose mavijosje zakonisht zbehen për disa ditë.

Mund të provoni disa nga mënyrat më poshtë për të lehtësuar simptomat tuaja:

 • Merrni një qetësues të dhimbjeve OTC. Barnat anti-inflamatore josteroide (NSAID) si ibuprofen (Advil) dhe naproxen (Aleve) trajtojnë dhimbjen dhe zvogëlojnë ënjtjen.
 • Vendosni akull ose nxehtësi. Përdorni cilindo që funksionon për të lehtësuar dhimbjen.
 • Ndryshoni sutjenat. Diçka e butë dhe mbështetëse – zakonisht pa tela – mund të jetë më komode

4. Cikli mujor

Shumica e dhimbjeve të gjirit të femrave vijnë nga ndryshimet hormonale. Mjekët e quajnë këtë dhimbje ciklike të gjirit, sepse lidhet drejtpërdrejt me ciklin tuaj menstrual.

Hormonet si estrogjeni dhe progesteroni luhaten gjatë gjithë muajit, duke shkaktuar të gjitha llojet e dëmtimeve në trupin tuaj. Estrogjeni dhe progesteroni në të vërtetë mund të rrisin madhësinë dhe numrin e kanaleve dhe gjëndrave të qumështit në gjinjtë tuaj. Kjo bën që gjinjtë të fryhen dhe të mbajnë ujin.

Disa ditë para fillimit të menstruacioneve, të dy gjinjtë mund të bymehen dhe të bëhen të butë, të dhimbshëm, apo edhe me gunga. Ju gjithashtu mund të ndjeni dhimbje rreth gjinjve tuaj, duke përfshirë pjesën e sipërme të gjoksit, anët e jashtme të gjinjve, sqetullën dhe krahun.

Ndjeshmëria e gjirit duhet të zhduken sapo të mbarojë cikli juaj.

Çfarë mund të bëni

Ndryshimet në stilin e jetës dhe mënyrat shtëpiake shpesh janë të mjaftueshme për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave tuaja:

 • Merrni një qetësues të dhimbjeve OTC. Barnat anti-inflamatore josteroide (NSAID) si ibuprofen (Advil) dhe naproxen (Aleve) trajtojnë dhimbjen dhe zvogëlojnë ënjtjen.
 • Vendosni akull ose nxehtësi. Përdorni cilindo që funksionon për të lehtësuar dhimbjen.
 • Shmangni kafeinën. Mund të rrisë shqetësimin.
 • Vishni një “sytjenë të ciklit”. Me siguri keni të brendshme të ciklit,, prandaj kompletoni setin me sytjena më të madhe që nuk do t’ju dërrmojë gjinjtë e fryrë.
 • Ulni marrjen e kripës. Kripa kontribuon në mbajtjen e ujit dhe ënjtjen në gjinj. Thenjtja është pjesë e asaj që i bën gjinjtë tuaj kaq të ndjeshëm.
 • Praktikoni vëmendjen. Stresi e bën dhimbjen të ndihet më keq. Sigurohuni që të flini shumë dhe të provoni një teknikë relaksimi, si joga ose meditimi.

5. Shenjë e shtatzënisë

Kur mbeteni shtatzënë, trupi juaj kalon shumë ndryshime hormonale. Hormonet shkaktojnë transformime që përgatisin trupin tuaj për të mbajtur një shtatzëni.

Në javët e para të shtatzënisë, mund të vini re se gjinjtë tuaj janë të fryrë dhe të butë. Thithat tuaja gjithashtu mund të dalin jashtë.

Simptoma të tjera të hershme të shtatzënisë përfshijnë:

 • mungesë cikli
 • të përziera me ose pa të vjella
 • lodhje
 • kapsllëk dhe urth
 • ndryshimet në preferencat e ushqimit

Nëse dhimbja juaj në gji është e fortë, flisni me një profesionist shëndetësor. 

Çfarë mund të bëni

Gjinjtë dhe trupi juaj do të pësojnë shumë ndryshime ndërsa shqyrtoni mundësitë tuaja për planifikim familjar ose abort.

Ja çfarë mund të bëni për të gjetur lehtësim:

 • Vendosni nxehtësinë. Një jastëk elektrik për ngrohje ose një peshqir i ngrohtë dhe i lagësht mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtjen në fillim të shtatzënisë.
 • Mbani duart larg. Në javët e para, loja në gji dhe dashuria tipike mund të jenë të pakëndshme. Eksperimentoni me pozicione të reja që nuk përfshijnë kontaktin e gjirit.
 • Merrni sytjena të reja. Pajisuni me sytjena të reja të paktën një herë gjatë shtatzënisë për të kompensuar gjinjtë tuaj në rritje.
 • Përdorni jastëkët e gjirit. Ju mund të përdorni jastëkët e gjirit për të parandaluar çarjen e thithkave.
 • Vish sytjena në shtrat. Shumë gra zbulojnë se mbajtja e sytjenave të lehonisë ose sportit i ndihmon ato të flenë më rehat.

6. Ushqyerja me gji

Shumë nëna kanë dhimbje të thithkave kur fillojnë të ushqejnë me gji. Një shul i pahijshëm mund të shkaktojë shumë dhimbje dhe nuk është e pazakontë që thithat të thahen dhe të plasariten. 

Kërkoni ndihmë nga një konsulent laktacioni nëse thithat tuaja janë të lënduara ose të papërpunuara.

Ushqyerja me gji gjithashtu mund të çojë në:

 • Mastit i laktacionit. Kjo mund të shkaktojë skuqje, dhimbje dhe simptoma të ngjashme me gripin.
 • Fortësia. Një furnizim i tepërt i qumështit mund të bëj gjoksin tuaj të dhimbshëm dhe të fortë. Gjithashtu mund të çojë në kanale të mbyllura.
 • Kanalet e mbyllura. Një kanal i mbyllur ndihet si një gungë e butë dhe e lënduar, zakonisht në vetëm një gji.
 • Infeksionet mykotike. Infeksionet e majave mund të shkaktojnë dhembje dhe kruajtje të thithave.

Nëse ushqyerja me gji është e dhimbshme, mund të flisni edhe me një konsulent të laktacionit. Ekzistojnë pozicione dhe teknika të ndryshme të të ushqyerit që mund të ndihmojnë edhe ju edhe fëmijën tuaj.

Ju gjithashtu duhet të takoni mjekun tuaj nëse filloni të përjetoni simptoma të mastitit.

Çfarë mund të bëni

Hulumtimi i teknikave dhe biseda me një specialist të laktacionit janë shpesh mënyrat më të mira për të lehtësuar dhimbjen e lidhur me ushqyerjen me gji.

Ju gjithashtu mund të gjeni mënyra të dobishme më poshtë:

 • Provoni të pomponi pak qumësht në mes të ushqyerit nëse gjiri juaj është i fortë. Kjo do të zbusë gjirin dhe thithkat dhe do t’i bëjë ushqyerjet më pak të dhimbshme.
 • Provoni të ndryshoni pozicione sa herë që ushqeni me gji.
 • Pas dhënies së gjirit, rrjedhni disa pika qumësht dhe masazhoni ato rreth thithave. Ka veti shëruese që mund të ndihmojnë në qetësimin e plasaritjes së lëkurës.
 • Masazhoni zonën përreth kanaleve të mbyllura  të qumështit dhe vendosni një kompresë të ngrohtë.
 • Shmangni bllokimin e lagështisë nën jastëkët e gjirit. Lëreni thithkat tuaja të thahen pas gjidhënies.
 • Nëse ktheheni në punë, pomponi në të njëjtin orar që fëmija juaj ushqehej kur ishit në shtëpi.
Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com