Lart

Çrregullimi hormonal: Si ta kuptoni, përmes simptomave të para që jep trupi

Hormonet ndihmojnë në proceset kryesore të trupit, përfshi këtu metabolizmin dhe riprodhimin. Kur vuani nga disbalanca (çrregullimi) hormonal do të thotë se keni me shumicë (ose më pak) nga një lloj i caktuar hormoni.

Edhe ndryshimet më të vogla, mund të shkaktojnë pasoja nga më të ndryshmet në trup. Mendojini ato si një recetë gatimi. Më shumë ose më pak nga përbërës i caktuar do të ndikojë në produktin final.

Si për çdo gjë tjetër edhe për çrregullimin hormonal, trupi jep shenjat e tij. Si ta kuptoni që hormonet tuaja janë në disbalancë?

Jeni e lodhur

Lodhja është një nga simptomat më acaruese për një mjek, pasi mund të ketë shumë shkaqe. Nëse jeni e lodhur pas një jave me provime ose me punë me orar të zgjatur, atëherë jeni në rregull. Por nëse jeni vazhdimisht e lodhur, nëse vini re shtim në peshë dhe luhatje oreksi, mund të vuani nga një aktivitet i ulur i tiroideve. Lodhja i ndodh të gjithëve, por nëse juaja është jashtë logjike, atëherë mirë do të ishte një vizitë tek mjeku.

Ndryshime në lëkurë

Ju kanë dalë sërish puçrra. Mund të jenë shkak i moslarjes së fytyrës para se të flini për disa netë rresht, por mund të tregojnë edhe diçka tjetër. Aknet te të rriturit tregojnë nivel të lartë të testosteroneve. Doktori do t’ju rekomandojë medikamentet për të rregulluar nivelet e hormoneve dhe për të pastruar fytyrën.

Rritja e flokëve

Po flasim për një rritje shumë të shpejtë. Nëse ju del mjekra për një muaj ose nëse shihni qime të errëta t’ju dalin në kraharor, krahë ose kurriz, ka diçka që s’shkon me hormonet tuaja.

Perioda të çuditshme

Njëlloj si lodhja, ndryshimet në ciklin menstrual kanë shumë faktorë si lodhja, nivele të ulta estrogjeni ose sindroma policistike e vezoreve.

Djersitje natën

Nëse djersisni natën (në një dhomë të freskët) mund të jetë shenjë e niveleve të ulëta të estrogjenit dhe ovulim i rrallë, i quajtur ndryshe perimenopauzë. Ajo ndodh 10 vite para se të kaloni menopauzën. Nëse doni të dini a po kaloni një menopauzë të hershme (në moshën 40 vjeç), konsultohuni me mjekun.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com