Lart

Dhjetë Shkaqe të Zakonshme të Dhimbjes në Gji

Gratë e të gjitha moshave raportojnë se kanë dhimbje në gji, e njohur gjithashtu si mastalgji. Dhimbja mund të ndodhë si para ashtu edhe pas menopauzës. Sidoqoftë, dhimbja e gjirit është më e zakonshme gjatë viteve të riprodhimit.

Gati 70 përqind e grave raportojnë dhimbje në gji në një moment gjatë jetës së tyre, por vetëm rreth 15 përqind kanë nevojë për trajtim mjekësor.

Ashpërsia dhe vendndodhja e dhimbjes së gjirit mund të ndryshojnë. Dhimbja mund të ndodhë në të dy gjinjtë, njërin gji ose në sqetull. Ashpërsia mund të shkojë nga e butë në të rëndë dhe zakonisht përshkruhet si butësi, djegie e mprehtë ose shtrëngim i indit të gjirit.

Ndryshimet hormonale për shkak të ngjarjeve të tilla si menstruacionet, shtatzënia, laktacioni dhe menopauza gjithashtu mund të kenë një efekt në llojin e dhimbjes së gjirit të përjetuar.

Shkaqet

Më poshtë janë dhjetë shkaqe të zakonshme të dhimbjes në gji.

1. Cistet e gjirit

Disa gra kanë një rrezik më të lartë për të zhvilluar gjendje të dhimbshme të gjirit sesa të tjerat. Disa herë, ndryshimet e kanalit të qumështit ose gjëndrave mund të rezultojnë në formimin e cistave të gjirit.

Cistet e gjirit mund të ndjehen si një gungë në gji. Ato janë qese të mbushura me lëng që mund të jenë të buta ose të forta.

Ato mund të shkaktojnë ose jo dhimbje. Këto cista zakonisht zmadhohen gjatë ciklit menstrual dhe zhduken pasi të arrihet menopauza.

Shumica e cistave të gjirit përbëhen nga lëngje sesa nga qeliza. Një cist është i ndryshëm nga një tumor dhe nuk është kanceroz.

2. Medikamente

Disa medikamente mund të kontribuojnë në zhvillimin e dhimbjes së gjirit.

Medikamentet që lidhen me një rritje të dhimbjes së gjirit përfshijnë:

 • barna që ndikojnë në hormonet riprodhuese
 • disa trajtime për kushtet e shëndetit mendor
 • disa trajtime kardiovaskulare.

Shembuj të këtyre llojeve të barnave janë:

 • kontraceptivë oralë 
 • përgatitjet e estrogjenit dhe progesteronit pas menopauzës
 • medikamente kundër depresionit, të tilla si frenuesi selektiv i rimarrjes së serotoninës (SSRI)
 • antipsikotik, siç është Haloperidol
 • Metilldopa (Aldomet)
 • Spironolaktoni (Aldaktoni)

Të tjerët që mund të kenë këtë efekt përfshijnë:

 • disa diuretikë
 • anadrol, një steroid
 • trajtime të infertilitetit

Njerëzit me dhimbje gjiri duhet të flasin me kujdestarin e tyre të kujdesit shëndetësor për të parë nëse ndonjë nga medikamentet e tyre po jep ndonjë efekt.

3. Kirurgjia e gjirit

Nënshtrimi i ndërhyrjes kirurgjikale në gji dhe formimi i indit mbresë mund të çojë në dhimbje të gjirit.

Ashpërsia dhe lloji i dhimbjes ndryshojnë midis individëve dhe varion nga pa dhimbje në dhimbje të forta. Mund të rezultojë nga dëmtimi nervor ose inflamacioni. 

Dhimbja mund të prekë sipërfaqen e gjirit, ose mund të jetë e thellë. Sasia dhe lloji i dhimbjes mund të ndryshojë me kalimin e kohës.

Shpejt pas operacionit, dhimbja mund të jetë e fortë.

Efektet afatgjata mund të përfshijnë:

 • ndjeshmëria e rritur
 • dhimbje në prekjen e zonës
 • ndjeshmëri e zvogëluar dhe mpirje e mundshme
 • pamundësia për të ngritur krahun mbi kokë
 • vështirësi në vozitje, bërjen e zanateve dhe aktivitete të tjera të rregullta

Disa nga këto mund të zgjasin 6 muaj ose më gjatë.

Një studim që ndoqën gratë të cilat kishin kryer një ndërhyrje kirurgjikale në gji gjatë 6 muajve zbuluan se dhimbja e butë në përgjithësi ka tendencë të vazhdojë me kalimin e kohës, dhimbja e moderuar mund të rritet dhe dhimbja e fortë mund të ulet.

4. Kostokondriti

Kostokondriti, ose sindroma kostosternale, është një inflamacion i kërcit që lidh brinjët dhe kockën e gjirit.

Mund të ndodhë me artrit. Artriti në qafë ose në pjesën e sipërme të shpinës gjithashtu mund të çojë në dhimbje ose mpirje në gjoks. Mund të ndodhë gjithashtu me një dëmtim ose tendosje fizike.

Ndonjëherë, mund të ketë ënjtje.

Nuk ka lidhje me gjirin, por shkakton një dhimbje djegieje që mund të ngatërrohet me dhimbjen e gjirit.

Kjo gjendje prek më shpesh gratë dhe njerëzit mbi 40 vjeç.

5. Ndryshimet fibrokistike të gjirit

Ndryshimet fibrokistike të gjirit mund të bëjnë që njëri ose të dy gjinjtë të bëhen me gunga, të butë dhe të fryrë. Kjo është për shkak të një grumbullimi të cistave të mbushura me lëng dhe indeve fibroze. Mund të ketë edhe shkarkim të thithave.

Kjo gjendje e padëmshme nuk është e pazakontë në gratë e moshës midis 20 dhe 50 vjeç. Nuk është e lidhur me një rrezik më të lartë të kancerit të gjirit.

Disa ndryshime që mund të ndihmojnë në uljen e shqetësimit përfshijnë:

 • duke ndjekur një dietë me pak kripë
 • duke përdorur medikamente të lehta për lehtësimin e dhimbjeve

Të paktën një studim ka sugjeruar që suplementet e vitaminës E dhe B6 mund të ndihmojnë me mastalgjinë ciklike, dhe veçanërisht me ndryshimet fibrocistike.

Sidoqoftë, një rishikim sistematik arriti në përfundimin se vitaminat nuk bëjnë asnjë ndryshim.

Reduktimi i kafeinës dhe vaji i aguliçe shpesh rekomandohen, por një rishikim sistematik ka arritur në përfundimin se këto nuk janë efektive në trajtimin e dhimbjes së gjirit.

6. Mastiti

Mastiti është një infeksion i dhimbshëm i gjirit.

Eshtë më e zakonshme gjatë ushqyerjes me gji, për shkak të bllokimit të kanalit të qumështit. Sidoqoftë, mund të ndodhë në raste të tjera.

Simptomat mund të përfshijnë:

 • ethe
 • dhembje
 • lodhje
 • ndryshimet e gjirit, të tilla si ngrohtësia, skuqja, ënjtja dhe dhimbja

Opsionet e trajtimit përfshijnë antibiotikë. Disa hulumtime kanë lidhur përdorimin e probiotikëve me një ulje të niveleve të disa baktereve, duke sugjeruar se kjo mund të jetë një mundësi e dobishme trajtimi.

7. Sytjena të pa përshtatshme

Dhimbja e gjirit mund të rezultojë nga sytjena të pa përshtatshme. Sytjena shumë e ngushtë ose shumë e gjerë mund të kompresojë gjinjtë ose t’i lërë ato të mbështetura në mënyrë jo të duhur, duke rezultuar në siklet.

Shumë dyqane ofrojnë një shërbim të përshtatshëm për sytjena.

Veshja e sytjenave sportive gjatë ushtrimeve mund të jetë gjithashtu e dobishme.

8. Kanceri i gjirit

Shumica e kancereve të gjirit nuk shkaktojnë dhimbje. Sidoqoftë, kanceri inflamator i gjirit dhe disa tumore mund të çojnë në shqetësime në gji.

Njerëzit duhet të kontaktojnë mjekun e tyre nëse përjetojnë:

 • një gungë ose zonë tjetër shqetësuese në gji
 • dhimbje ose një gungë që nuk zhduket pas menstruacioneve
 • çdo shkarkim i thithave, i përgjakshëm, i pastër ose ndryshe
 • dhimbje gjiri pa ndonjë shkak të njohur ose që nuk zhduket
 • simptoma në përputhje me një infeksion të gjirit si skuqje, qelb ose ethe

Dhimbja e gjirit zakonisht nuk është e lidhur me kancerin.

9. Shtrembërimet e shpinës, qafës ose shpatullave

Prishjet në këto pjesë të trupit mund të përfundojnë duke shkaktuar ndjesi të dhimbshme në gjinj.

Kjo mund të ndodhë për shkak të shpërndarjes së nervave në pjesën e sipërme të bustit.

10. Dhimbje në murin e kraharorit

Një sërë kushtesh mund të shkaktojnë dhimbje në murin e gjoksit. Kjo ndonjëherë mund të ndjehet sikur vjen nga gjiri, edhe pse nuk është kështu.

Shkaqet e zakonshme të dhimbjes në murin e gjoksit përfshijnë:

 • një muskul i tërhequr në gjoks
 • pezmatim i indeve që rrethojnë brinjët për shkak të kostokondritit ose sindromës Tietze
 • angina
 • gurët e tëmthit

Kjo lloj dhimbje mund të duket se përhapet poshtë krahut gjatë lëvizjes dhe intensifikohet nën presion.

Dhimbja Ciklike

Dhimbja ciklike ndryshon nga luhatjet hormonale. Simptomat varen nga faktorë të tillë si cikli menstrual.

Dhimbja ciklike e gjirit shpesh ndodh me ndryshime fibrocistike, duke përfshirë gunga dhe zona të trasha të indeve të gjirit.

Dhembja ciklike, dhembja e gjirit, rëndesa dhe gungëzimi priren të qetësohen pas menstruacioneve.

Ndryshimet hormonale gjatë shtatzënisë dhe gjidhënies gjithashtu mund të çojnë në ndryshime të gjirit, duke përfshirë dhimbje.

Dhimbje jo ciklike

Dhimbja jo ciklike nuk ka lidhje me ciklin menstrual. Mund të prekë njërin ose të dy gjinjtë dhe nuk ndryshon pasi ndryshojnë hormonet.

Mund të ketë shtrëngim, djegie ose dhimbje të vazhdueshëm ose të përhershme. Dhimbja ka tendencë të mbetet në një zonë të gjirit. Mund të rrjedhë nga trauma ose një biopsi e mëparshme.

Disa dhimbje të gjirit nuk kanë të bëjnë me gjirin, por me strukturat themelore.

Menaxhimi i dhimbjes

Një profesionist i kujdesit shëndetësor mund të ndihmojë në përcaktimin e shkakut të dhimbjes në gji dhe të vendosë për çdo trajtim, nëse është e nevojshme.

Sugjerimet e vetë-kujdesit përfshijnë:

 • Veshja e sytjenave mbështetëse gjatë gjithë ditës ose sytjenave sportive gjatë stërvitjes.
 • Kufizimi i marrjen së kafeinës dhe natriumit, të tilla si çokollata, kafeja, çaji dhe pijet freskuese, megjithëse hulumtimet nuk e kanë konfirmuar këtë
 • Aplikimi i kompresave të nxehta ose të ftohta në gjinj
 • Konsumimi i një diete me pak yndyrë, rritja e frutave, perimeve dhe drithërave dietik
 • mbajtja e një peshe të shëndetshme
 • Marrja e vitaminave, të cilat janë në dispozicion për t’u blerë në internet, të tilla si Vitamina B6, Vitamina B1 dhe Vitamina E
 • Përdorimi i medikamenteve pa recetë si aspirina, acetaminofeni ose ibuprofeni
 • Metodat e relaksimit për të zvogëluar stresin, ankthin dhe tensionin
 • Mbajtja e një ditari të simptomave për të identifikuar nëse dhimbja është ciklike apo jo ciklike

Njerëzit duhet të flasin me ofruesin e tyre të kujdesit shëndetësor para se të provojnë teknikat e vetë-kujdesit, për të parë nëse ato janë të përshtatshme.

Në rrethana të caktuara, njerëzit mund të kërkojnë ndërhyrje mjekësore për dhimbjen e gjirit të tyre.

 

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com