Lart

Burrat kanë më shumë gjasa të preken nga kanceri i lëkurës sesa gratë

Cancer Research UK zbuloi se rreth 1,400 burra në Mbretërinë e Bashkuar vdesin nga kanceri i lëkurës melanoma çdo vit, krahasuar me 980 gra – gjashtë persona në ditë.

Por ndërsa normat ranë me nëntë për qind për gratë në dekadën e fundit, nuk kanë rënë për burrat. Që nga fillimi i viteve 1970, shkalla e vdekjeve te meshkujt është rritur me 219 për qind, krahasuar me 76 për qind te femrat.CRUK ka sugjeruar se mungesa e mbrojtjes nga dielli mund të jetë pjesërisht fajtore për trendin. Një sondazh i fundit zbuloi se ndërsa 84 për qind e meshkujve janë të vetëdijshëm se djegia nga dielli rrit rrezikun e kancerit, më pak se një e katërta thanë se ata gjithmonë mbrojnë veten.

Dominic Edwards, 52 vjeç, nga Leeds, u diagnostikua me melanoma të fazës së katërt në vitin 2009 pasi gjeti një nishan “të keq” në shpinë. Që atëherë ai ka bërë 12 operacione dhe ka trajtim imunoterapie çdo muaj.

Në vitin 2019, babai i dy fëmijëve u “shkatërrua” nga lajmi se kanceri i tij ishte përhapur. Tumoret iu gjetën në shtyllën kurrizore dhe në shpretkë dhe atij iu dha vetëm një vit jetë.

“Tre vjet më vonë, unë jam ende këtu duke luftuar”, tha ai. “Kjo është e gjitha falë punës së mahnitshme të heronjve që punojnë për NHS”. Ai u bëri thirrje njerëzve që të kontrollojnë nishanet, të mbrohen nga rrezet e diellit dhe të shmangin përdorimin e shtretërve të diellit.

CRUK tha se po ndante studimin e saj për të këshilluar kujdes përpara një valë të nxehti këtë fundjavë. Shefja ekzekutive Michelle Mitchell tha: “Këto shifra tregojnë rëndësinë e sigurisë së diellit. Mbulohuni me veshje dhe aplikoni rregullisht krem ​​kundër diellit. Djegia nga dielli vetëm një herë në dy vjet mund të trefishojë rrezikun e kancerit të lëkurës”.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com