Lart

Pastroni Zorren e Trashë në Mënyrë Natyrale në Shtëpi

Cfarë është zorra e trashë? A kam nevojë për pastrimin e zorrës së trashë?

Shëndeti i tretjes është pjesë përbërëse e të ndjehurit i lumtur, i shëndetshëm dhe mirë.

Një organ i rëndësishëm në sistemin e tretjes është zorra e trashë, e quajtur edhe zorra e madhe. Shëndeti i zorrës së trashë është një pjesë e rëndësishme e shëndetit të tretjes.

Disa njerëz pretendojnë se zorra e trashë duhet të pastrohet për mirëqenie optimale të tretjes. Megjithatë, hulumtimi që provon efektivitetin e pastrimeve është i vogël dhe i ulët në cilësi.

Megjithatë, disa aspekte të pastrimit të zorrës së trashë mund të jenë të dobishme. Kjo mund të ndihmojë probleme të tilla si kapsllëku ose zbrazjet e parregullta të zorrëve, dhe ka disa dëshmi se ajo gjithashtu mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Pastrime të tjera të zorrës së trashë pretendojnë që heqja e toksinave dhe parazitëve është e diskutueshme.

7 mënyra për t’a pastruar zorrën e trashë në mënyrë natyrale në shtëpi

Ka disa mënyra për pastrimin e zorrës së trashë. Ju mund të blini një produkt për pastrim  të zorrës së trashë, ose mund të bëni një shpërlarje ose klizmë.

Përndryshe, ju mund të bëni gjëra të thjeshta për të rritur ose “pastruar” shëndetin e zorrës së trashë në mënyrë natyrale në shtëpi.

Pastrimet e mëposhtme natyrale të zorrës së trashë mund të bëhen me çmim të ulët dhe ato janë gjithashtu mjaft të sigurta nëse kryhen si duhet.

Perkujtesë: Ju nuk keni nevojë të bëni pastrimin e zorrës së trashë çdo ditë ose shpesh për të qenë të shëndetshëm, edhe pse ato mund të kenë përfitime shëndetësore kur bëhet në mënyrë sporadike.

Pastrim me ujë

Pirja e mjaftueshme e ujit dhe qëndrimi i hidratuar është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rregulluar tretjen. Njerëzit që mbështesin pastrimin me anë të ujit për pastrimin e zorrës së trashë, rekomandojnë të pijnë gjashtë deri në tetë gota ujë të vakët në ditë.

Gjithashtu provoni të hani shumë ushqime të larta në përmbajtje të ujit. Kjo përfshin fruta dhe perime si shalqinj, domate, marule, dhe selino.

Në fakt, ka shumë ushqime që ndihmojnë pastrimin e zorrës së trashë natyralisht përmes dietës.

Pastrim me ujë të njelmtë

Ju gjithashtu mund të provoni pastrimin me ujë të kripur. Kjo është veçanërisht e rekomanduar për njerëzit që përjetojnë kapsllëk dhe parregullsi.

Një studim i vitit 2010 tregoi se uji i kripur ndoshta mund të pastrojë zorrën e trashë kur kombinohet me disa pozita të jogës.

Para se të hani mëngjes, përzieni 2 lugë çaji kripë me ujë të vakët. Rekomandohet kripë deti ose kripë Himalajesh.

Pini shpejt ujin në stomak bosh, dhe për pak minuta, ndoshta do të ndjeni nevojë për të shkuar në banjo.

Bëni këtë në mëngjes dhe në mbrëmje dhe sigurohuni që të qëndroni në shtëpi pranë banjës për një kohë pas pastrimit. Ju mund të keni nevojë të shkoni në banjë disa herë.

Dietë e lartë me fibra 

Fibra është një makronutrient thelbësor që shpesh anashkalohet në dietë. Është gjetur në ushqime bimore të shëndetshme, si pemë, perime, drithëra, arra, farëra dhe më shumë.

Bimët përmbajnë celulozë dhe fibra që ndihmojnë në “ngurtësimin” e materies së tepërt në zorrën e trashë. Ato gjithashtu rregullojnë kapsllëkun dhe jashtqitjen e tepërt, ndërkohë që rritin bakteret e dobishme si një probiotik.

Sigurohuni të hani shumë ushqime të larta në fibra, të cilat ndihmojnë shëndetin e zorrës së trashë. Ato gjithashtu mund të jenë të shkëlqyeshëm për bakteret e zorrëve.

Lëngje dhe smoothie

Lëngjet janë pastrues popullor të zorrës së trashë . Këto përfshijnë asgjësimin dhe pastrimin me anë të lëngjeve të frutave dhe perimeve.

Megjithatë, nuk ka kërkime të mjaftueshme për këto për zorrën e trashë. Në fakt, disa studime nxjerrin në pah rreziqet.

Megjithatë, marrja e moderuar e lëngjeve mund të jetë e mirë për ju. Lëngjet përmbajnë disa fibra dhe ushqyes që përfitojnë tretjen. Ato gjithashtu mbajnë ujë për të ndihmuar të hidratoheni dhe të mbani rregullsinë.

Për më tepër, një studim në vitin 2015 zbuloi se vitamina C mund të ndihmojë në pastrimin e zorrës së trashë. Vitamina C gjendet në shumë fruta dhe perime të shtuara në lëngje të përziera.

Lëngjet popullore për asgjësimin dhe pastrimin e zorrës së trashë përfshijnë lëngun e mollës, limonit dhe lëngjet e perimeve. Megjithatë, disa dietistë mund të rekomandojnë smoothies mbi lëngjet për shëndetin e zorrës së trashë dhe shëndetin e përgjithshëm.

Meqë mishi dhe lëkura hiqen kur bëhen lëngjet, lëngjet përmbajnë më pak fibra. Fibra është e shkëlqyeshme për zorrën e trashë dhe smoothies mbajnë fibra shumë më tepër.

Ju nuk keni nevojë të agjëroni dhe të pini vetëm lëngje dhe smoothies për të marrë ndonjë përfitim. Vetëm mundohuni t’i përfshini më shumë në dietën tuaj.

Më shumë niseshte rezistente

Niseshtet rezistente janë të ngjashme me fibrat. Ato gjithashtu gjenden në ushqime bimore si patate, oriz, bishtajore, banane jeshile dhe drithëra.

Këto promovojnë një zorrë të trashë të shëndetshme duke rritur mikroflorën. Një rishikim i vitit 2013 mbi niseshtet rezistente gjithashtu zbuloi se ato ulin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Megjithatë, ka një dobësi. Niseshtet rezistente gjenden në karbohidratet. Megjithatë, dietistët që rekomandojnë dietë të ulët në karbohidrate mund të zgjedhin opsione që shkaktojnë zvogëlimin e sheqerit në gjak. Këto përfshijnë oriz dhe patatet.

Përfshirja e këtyre në dietë, sikurse fibrat, mund të jetë e mrekullueshme për pastrimin e zorrës së trashë.

Probiotikët

Shtimi i probiotikëve në dietë është një mënyrë tjetër për të pastruar zorrën e trashë. Kjo gjithashtu rrit shëndetin e përgjithshëm në shumë mënyra të tjera.

Ju mund të merrni më shumë probiotikë duke marrë shtesa probiotike. Gjithashtu, hani shumë ushqime të pasura me probiotikë, si kos, turshi dhe ushqime të tjera të fermentuara.

Probiotikët paraqesin baktere të mira në zorrë me ndihmën e fibrave dhe nishestes rezistente. Këto frenojnë inflamimin dhe nxisin rregullsinë – dy elementë të shëndetit të tretjes lidhur me zorrën e trashë.

Mushti i uthulles së mollës konsiderohet gjithashtu probiotik dhe përfshihet në pastrimin e zorrës së trashë. Enzimat dhe acidet që përmbanë uthulla e mollës largon bakteret e këqija. Aktualisht, nuk ka studime për këtë.

Cajrat bimor

Të provoni çajra bimore mund të ndihmojë shëndetin e tretjes nëpërmjet zorrës së trashë.

Bimët laksative si psyllium, aloe vera, rrënjët marshmalloë, dhe elmi i rrëshqitshëm mund të ndihmojnë me kapsllëk. Sigurohuni që të bisedoni me mjekun tuaj dhe të ndiqni udhëzimet nga afër para se të përdorni këto barëra. Gjithashtu përdorini ato me masë; përndryshe, ato mund të jenë të dëmshme.

Bimët e tjera si xhenxhefili, hudhra dhe piperi i kuqërremë përmbajnë fitokemikale antimikrobiale. Këto mendohet të shtypin bakteret e këqija. Për këtë arsye, ato janë të përfshira në shumë pastrime, megjithëse nevojiten studime.

Provoni një gotë me një nga këta çajra bimor deri në tri herë në ditë. Pini çaj bimor laksativ vetëm një herë në ditë.

Çfarë duhet të dini përpara se të pastroni në mënyrë natyrale zorrën e trashë?

A jeni të interesuar në ndonjërin pastrim të mësipërm të zorrës së trashë? Të bësh një në mënyrë të butë në shtëpi zakonisht është e sigurt.

Kombinimi i tyre me agjërimin, ose rritja e frekuencës së përdorimit të tyre, mund të ketë rreziqe. Nëse keni presion të lartë të gjakut dhe duhet ta mbani konsumin e natriumit të ulët, shmangni pastrimin me ujë të njelmtë.

Efektet anësore të pastrimit intensiv përfshijnë:

  • të përziera
  • të vjella
  • marramendje
  • dehidratim
  • pabarazi të elektroliteve
  • dhimbje barku

Nëse ndonjë nga këto simptoma ndodhin , ndaloni menjëherë pastrimin dhe shihni mjekun tuaj. Këto simptoma kanë rrezik të çojnë në dështim të zemrës dhe dëmtim të tretjes nëse pastrimi vazhdon. Një klizmë ose pastrim i zorrës së trashë që bëhet herë pas here përbën rrezik të vogël për një individ të shëndetshëm. Por përdorimi i tepërt mund të çojë shpejt në kapsllëk kronik ose madje edhe në lëndime të zorrëve.

Gjithashtu bisedoni me mjekun tuaj para se të bëni ndryshime të mëdha në dietën tuaj për shëndetin e zorrës së trashë. Kjo përfshin ngrënien e shumë më tepër fibra, nisheste rezistente, lëngje dhe smoothies.

Sigurohuni që të jeni të kujdesshëm edhe kur përdorni çajra bimor për pastrimin e zorrës së trashë. Disa barëra mund të pengojnë ose ndikojnë në barna të caktuara. 

Bimët laksative gjithashtu mund të jenë të dëmshme nëse mbinxehen. Përdorimi i tepruar i laksativëve redukton aftësinë e trupit për të lëvizur fecesin dhe mund të rezultojë në kapsllëk kronik.

Nëse keni sëmundje kronike, bisedoni me mjekun tuaj përpara se të bëni pastrimin natyral të zorrës së trashë në shtëpi. Pastrimi i zorrës së trashë nuk është i drejtë për të gjithë.

Përmbledhje

Pastrimi natyral i zorrës së trashë mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të tretjes. Nëse vërtetë “pastrohet” zorra e trashë është ende në debat.

Këto metoda janë gjithashtu të sigurta kur nuk i përdorni më shumë se që duhet. 

Pavarësisht, bisedoni me mjekun tuaj për t’u siguruar që ju do të keni përvojën më të mirë  të mundshme duke përdorur ato.

 

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com