Lart

Simptomat e refluksit acidik – shumë nuk e dinë se e kanë atë

Refluksi i acidit ose sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një problem i zakonshëm mjekësor, i cili prek miliona njerëz dhe ndonjëherë ata as që e kuptojnë se e kanë atë.

Ai mund të përkeqësojë astmën, siç dëshmohet nga fakti se shumica e astmatikëve kanë GERD.

Para së gjithash, duhet të dini se refluksi i acidit është një gjendje afatgjatë. Çfarëdo që hani, ajo kthehet në ezofag dhe shkakton simptoma ose komplikime të pakëndshme.

Personat mbipeshë, gratë shtatzëna, duhanpirësit dhe ata që marrin medikamente të caktuara janë në rrezik të zhvillimit të refluksit acid.

Ka disa shenja që tregojnë se mund të keni GERD.

Shije e thartë në gojë

Kjo gjendje zakonisht shkaktohet nga një muskul ose muskul unazor në pjesën e sipërme të stomakut. Kur dobësohet, acidi tretet përsëri në ezofag.

Shija e thartë në gojë mund të zgjasë për javë të tëra dhe mund të jetë shumë irrituese, duke ndikuar në cilësinë e jetës. Ky problem është veçanërisht i shpeshtë tek gratë shtatzëna sepse ka më shumë presion në stomak.

Regurgitim

Regurgitimi është kthimi i përmbajtjes së stomakut në fyt ose gojë. Mund të përjetoni një shije të hidhur, gulçim dhe ndonjëherë edhe të vjella.

Mund të ndodhë në çdo kohë, por është veçanërisht shqetësues gjatë natës. Ju mund të zgjoheni me një lëng të hidhur në fyt dhe një ndjenjë paniku.

Urthi

Shumë njerëz në mbarë botën kanë dëgjuar për urthin dhe madje e kanë përjetuar atë, por rrallë ndonjë prej tyre mendon se ka refluks acidi. Urthi është simptoma më e zakonshme e GERD.

Simptomat e urthit janë zakonisht djegie ose siklet në mes të pjesës së poshtme të gjoksit pas ngrënies. Siklet mund të rritet kur përkuleni ose shtriheni në shpinë.

Dispepsia

Kur përjetoni refluks të acidit, mund të përjetoni shqetësime në stomak, të cilat përfshijnë të përziera pas ngrënies, dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, gulçim dhe ngopje të stomakut.

Ndonjëherë nuk mund të ndiheni as të uritur dhe nuk keni oreks për shkak të ndjenjës së ngopjes në stomak.

Disfagia

Disfagia do të thotë që ju mund të ndiheni sikur ushqimi është grumbulluar në fyt.

Kjo është për shkak të ngushtimit të ezofagut. Kur shfaqet disfagia, thjesht nuk mund të gëlltisni.

Kollë

Kolla nuk është një simptomë tipike e refluksit acid, por në të paktën 25 deri në 40 për qind të rasteve regjistrohet me kollë kronike.

Përveç simptomave të mësipërme, mund të përjetoni shenja më pak të zakonshme si dhimbje gjatë gëlltitjes, rritje të pështymës, humbje peshe, acarim të fytit, erë e keqe, gojë të thatë dhe dhimbje gjoksi.

Si mund të shmangni zbaticën e acidit?

Para së gjithash, mënyra juaj e jetesës shkakton zbaticë acidi. Prandaj është shumë e rëndësishme të ndiqni rregulla të thjeshta, shkruan Bright Side.

Hani porcione më të vogla. Është më mirë të hani më shpesh sesa të hani një vakt të madh një ose dy herë në ditë.

Është gjithashtu e rëndësishme të shmangni alkoolin, acidet, erëzat dhe ushqimet e yndyrshme.

Nëse është e nevojshme, zvogëloni sasinë e ushqimit për të humbur peshë. Nuk duhet të vishni rroba të ngushta dhe as të hani para gjumit.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com