Lart

Pesë pije që ndihmojnë në rritjen e nivelit të hemoglobinës

Ruajtja e një sasie të caktuar të hemoglobinës është shumë e rëndësishme për shëndetin tonë. Ndihmon në funksionimin e duhur të trupit tonë, organeve, rrit energjinë, proceset gastrointestinale, shëndetin e trurit dhe sistemin imunitar dhe gjithashtu rregullon temperaturën e trupit. Më poshtë janë 5 pije të shëndetshme që mund të rrisin nivelet e hemoglobinës

Lëngu i Spinaqit dhe Nenexhikut

Ky lëng është një burim i mirë i hekurit dhe lëndëve të tjera ushqyese të ndryshme si vitaminat A dhe C.

Lëng i kumbullave

Kumbullat e thata, ky frut është një burim i shkëlqyer energjie. Sipas hulumtimit, rreth gjysma e filxhanit me lëng kumbullesh është e mbushur me 17 për qind hekur. Përveç kësaj, kumbullat e thata gjithashtu ndihmojnë në kontrollin e rritjes së sheqerit në gjak.

Lëng kungullit

Kungujt janë shumë ushqyes, të ngarkuar me antioksidantë dhe minerale që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Për më tepër, është gjithashtu një burim i pasur hekuri.

Lëng panxhari

Panxhari është i pasur me lëndë ushqyese si mangan, folate, kalium, mangan, betainë, hekur dhe vitaminë C. Funksioni kryesor i panxharit është të ndihmojë në largimin e toksinave nga mëlçia dhe të forcojë qelizat e kuqe të gjakut në mënyrë që të mund të përdorë më shumë oksigjen.

Lëngu i farave të lirit

Farat e lirit janë shumë të pasura me antioksidantë, hekur dhe gjithashtu kanë përfitime të tjera shëndetësore. Ka qenë në përdorim për shekuj për të ndihmuar në rritjen e shëndetit veçanërisht për shkak të këtyre avantazheve që ofron.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com