Lart

8 Shenjat e Depresionit Për të Cilat Ju Ndoshta Nuk Dini

Kur mendoni për një sëmundje dobësuese, mund të mendoni për kancer, sëmundje të zemrës, apo edhe Alzheimer. Por siç rezulton, shkaku kryesor i shëndetit të dobët dhe aftësisë së kufizuar në të gjithë botën është një gjendje që ende vazhdon të fshihet.

Më shumë se 300 milion njerëz vuajnë nga depresioni, një numër që është rritur me 18 përqind midis 2005 dhe 2015. Për më tepër, gati gjysma e atyre njerëzve nuk marrin trajtim, kryesisht për shkak të stigmës që rrethon sëmundjet mendore.

Pa trajtim, depresioni mund të pengojë aftësinë tuaj për të jetuar një jetë normale dhe të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse ne kemi përmbledhur disa nga simptomat më të zakonshme të depresionit tek burrat. Nëse njihni ndonjë nga këto, caktoni një takim me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor. Mund të jetë shpëtimi.

Trishtimi juaj bëhet më i rëndë, sepse është i kombinuar me simptoma të tjera gjymtuese, si nervozizmi, lodhja, humbja e oreksit dhe madje dhimbja fizike.

Humori juaj i përgjithshëm merr zbritje kulmore

Ajo që nëna juaj gjithmonë thoshte është e vërtetë: të gjithë kanë ditë të këqija herë pas here. Por kur jeni në depresion klinikisht, mund të jeni të trishtuar për shumë më shumë se vetëm një ditë.

Normalisht, nëse futeni në një grindje me gruan tuaj, për shembull, mund të ndiheni të qetë për pjesën tjetër të natës, por ka të ngjarë të zgjoheni në mëngjes duke u ndjerë më pak të ndrydhur se më parë. Përfundimisht, do të dëshironi ta flisni dhe të ndiheni më mirë.

Por kur jeni në depresion, ndiheni të peshuar nga disponimi juaj negativ për javë ose madje muaj, dhe kjo ndërhyn në gjithçka që bëni.

Zemërimi juaj vjen nga askund

Shumë djem i shohin simptomat e depresionit – trishtim, lodhje, humbje peshe ose shtim, si shenja të dobësisë. Kështu që nuk është e pazakontë të shohësh djem që zemërohen në mënyrë të pashpjegueshme në vend. Ju mund të hidhni gjëra, ose të bërtisni, ose të përpiqeni të lëndoni njerëz të tjerë (qoftë fizikisht ose emocionalisht) si një mënyrë për të përballuar këtë.

Kur jeni në depresion, shpërthimet tuaja mund të vijnë nga askund, dhe zakonisht nuk nxiten nga asgjë tjetër përveç faktit që thjesht jeni të zemëruar. Nuk ka asgjë të përshtatshme që duket se e vë në lëvizje, si nëse po diskutoni në një darkë dhe papritmas po hidhni sende nëpër tryezë dhe mallkoni, nuk është thjesht një reagim emocional ndaj diçkaje. Eshtë e rrënjosur brenda.

Shumë burra ndjehen sikur humbin maskulinitetin e tyre kur pranojnë se janë në depresion, por kërkon forcë të vërtetë për të qenë në gjendje të thonë ‘nuk jam duke bërë mirë dhe kam nevojë për ndihmë’.

Ju bëni shumë gjëra budallaqe, të pamatura

Pakujdesia është shumë më e zakonshme tek burrat në depresion sesa gratë. Ky, përsëri, mund të jetë një nënprodukt i maskulinitetit toksik: nëse ndiheni sikur nuk mund të shprehni emocionet tuaja, përfundoni të merreni me depresionin tuaj në një mënyrë që mund të jetë një rrezik për veten ose të tjerët. Për shembull, mund të keni dëshirën për të drejtuar makinën tuaj në një rrugë banimi me 110 milje në orë vetëm për të provuar se mundeni, ose mund të zgjidhni një luftë me një mashkull shumë më të madh se ju.

Vazhdimisht bërja e thirrjeve të gabuara të gjykimit si ato më sipër është një shenjë që diçka nuk shkon. Për më tepër, mund të sinjalizojë një lloj specifik depresioni të njohur si çrregullim bipolar, një gjendje mendore e karakterizuar nga periudha alternative të gjendjeve të humorit të lartë dhe të ulët.

Ju pini shumë

Nuk është sekret që pijet alkoolike ju bën të ndiheni mirë: Alkooli ndez rrugët e dopaminës në trurin tuaj, një neurotransmetues që ndihmon në kontrollin e shpërblimit dhe qendrave të kënaqësisë së trurit tuaj. Meqenëse ky sinjal nuk funksionon aq mirë kur jeni në depresion, djemtë mund të përpiqen të kompensojnë duke u ngarkuar: në fakt, rreth 20 deri në 25 për qind e burrave që merren me depresion do të vuajnë nga një problem i pirjes.

Pasi të bëheni të varur nga ajo ndjenjë e mirë, është e vështirë të ndalosh ciklin e vetë-mjekimit. Por alkooli është një antidepresiv,ai shpesh zmadhon shumë nga simptomat tuaja, të tilla si mungesa e gjumit dhe zemërimi. Plus, shumë alkool mund të dëmtojë muskujt, zemrën dhe pjesët e tjera të trupit.

Ju jeni rraskapitur vazhdimisht

Nuk mund të bjerni në gjumë? Keni probleme të qëndroni zgjuar të nesërmen? Çrregullimet e gjumit janë një nga tiparet më të hershme dhe më të zakonshme të depresionit. Në fakt, tre të katërtat e pacientëve me depresion kanë simptoma të pagjumësisë. Mund të keni probleme duke rënë në gjumë, ose mund të zgjoheni në mes të natës ose herët në mëngjes para se të fiket alarmi juaj.

Kur keni një milion mendime të tmerrshme që kalojnë nëpër mendjen tuaj, truri juaj ju mban zgjuar, gjë që mund të çojë në lodhje të tepruar gjatë gjithë ditës tuaj. Kjo mund t’i bëjë simptomat tuaja të tjera edhe më keq.

Ju mund të filloni t’i shtyni njerëzit larg

Njerëzit në depresion kanë një pamje negative të vetvetes dhe të ardhmes së tyre. Nëse vuani nga depresioni, mund të ndiheni sikur nuk keni asgjë për të pritur, kështu që prireni të harroni të gjitha pjesët pozitive të jetës tuaj, si marrëdhëniet tuaja me njerëzit e tjerë.

Kjo do të thotë që ju mund të filloni të izoloni veten nga familja dhe miqtë tuaj. Ju mund të tërhiqeni në flluskën tuaj të vogël, por të dashurit tuaj ka të ngjarë të jenë të parët që do të vërejnë ndryshimin tuaj të humorit. Fatkeqësisht, kjo sjell dëm në marrëdhëniet tuaja: Në fakt, një studim zbuloi se njerëzit që vuajnë nga simptomat e depresionit në adoleshencën e tyre në të vërtetë përjetojnë më shumë konflikte brenda marrëdhënieve të tyre romantike ndërsa rriten sesa adoleshentët që nuk kishin depresion.

Tanket tuaja seksuale

Ju mund të supozoni se seksi do t’ju ​​rriste disponimin, por zakonisht nuk ndodh kur jeni në depresion. Studimet tregojnë se deri në 75 përqind të pacientëve me depresion përjetojnë epsh të ulët, sipas një studimi. Në fakt, ulja seksuale është një nga shenjat më të hershme të depresionit, veçanërisht tek djemtë e rinj.

Kjo sepse depresioni mund të dëmtojë pjesë të sistemit tuaj limbik, një zonë e trurit tuaj që kontrollon oreksin, gjumin, energjinë dhe dëshirën tuaj seksuale. Fatkeqësisht, marrja e disa ilaçeve kundër depresionit për të trajtuar depresionin tuaj mund të fundosë gjithashtu epshin tuaj: Frenuesit selektivë të rimarrjes së serotoninës (SSRIs), përfshirë Prozac dhe Lexapro, mund të vonojnë derdhjen dhe madje mund të ulin testosteronin tuaj.

Ju mund të shtoni ose humbni peshë pa ndonjë arsye të dukshme

Ne priremi të mendojmë për humbjen e peshës si një gjë të mirë në shumicën e rrethanave. Por nëse keni një oreks të zvogëluar dhe papritmas keni rënë disa kile pa asnjë shpjegim ose ndryshim në dietën tuaj ose rutinën e stërvitjes, kjo mund të jetë një simptomë e depresionit. E njëjta gjë vlen edhe për shtimin në peshë të pashpjegueshme: nëse jeni shumë në depresion për të goditur palestrën ose mendoni me kujdes se çfarë hani, atëherë mund të filloni të paketoni kilogramët shumë shpejt.

Çfarë të bëni nëse mendoni se keni depresion

Kur kombinohen, efektet anësore të depresionit mund të jenë fatale. Burrat kanë 3.5 herë më shumë gjasa të vdesin nga vetëvrasja sesa gratë duke e bërë atë vrasësin e shtatë më të zakonshëm të burrave. Dhe shumica e njerëzve që kanë kryer vetëvrasje kanë luftuar më parë me një formë depresioni.

Por me trajtimin e duhur, shërimi është i mundur. Shumica e njerëzve kalojnë terapi ose marrin ilaçe për të trajtuar depresionin e tyre, por hulumtimi në fakt sugjeron që një kombinim i të dyjave është rruga më e mirë për shumë njerëz, siç kemi raportuar në të kaluarën.

Por të gjithë janë të ndryshëm, prandaj bisedoni me mjekun tuaj për atë që mund të funksionojë më mirë për ju. Ndërsa ata mund të përshkruajnë ilaqet kundër depresionit nëse është e nevojshme, shumë djem preferojnë të provojnë vetëm terapinë e parë.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com