Lart

Dridhja Esenciale: Simptomat, Diagnostifikimi dhe Trajtimi

Dridhja esenciale është një çrregullim në sistemin nervor. Ajo shkakton lëkundje të lëvizjeve që nuk mund t’i kontrolloni. Kjo ndodh më shpesh në duar. Ju mund të vini re këtë dridhje kur krahët tuaj shtrihen përpara trupit tuaj. Ajo shkaktohet nga problemet në komunikimin midis zonave të caktuara të trurit.

Dridhja prek njerëzit në mënyra të ndryshme. Disa njerëz mezi e vënë re atë. Njerëz të tjerë mund të jenë të zënë ngushtë nga ajo. Ndonjëherë mund të ndërhyjë me aktivitete të tilla si ngrënia, pirja apo shkrimi.

Dridhja esenciale është vetëm një lloj dridhjeje. Gjëra të tjera që mund të shkaktojnë dridhje përfshijnë:

 • Sëmundja e Parkinsonit
 • Skleroza e shumëfishtë
 • Lodhja pas ushtrimit
 • Stresi ekstrem emocional, tumoret e trurit
 • Disa ilaçe me recetë
 • Alkoolin ose drogën.

Nuk ka shërim për dridhje esenciale, por mund të trajtohet.

dridhja-esenciale

Simptomat e dridhjeve esenciale

Shumë sëmundje ose gjendje shkaktojnë dridhje. Simptomat që mund të tregojnë që dridhja juaj është dridhje esenciale janë:

 • dridhje në duar
 • koka që tundet ose lëkundet
 • dridhje zëri
 • dridhjet përkeqësohen me stres emocional
 • dridhjet përkeqësohen me lëvizje të qëllimshme
 • pushimi ndihmon për të lehtësuar dridhjet.

Shpesh, dridhjet janë e vetmja simptomë që keni kur keni dridhje esenciale. Gjendje të tjera që shkaktojnë dridhje vijnë me simptoma të tjera.

Çfarë shkakton dridhje esenciale?

Nuk është e qartë pse disa njerëz marrin dridhje esenciale. Duket se bartet  në familje. Ju mund të keni më shumë gjasa të keni dridhje esenciale nëse një prind ose një anëtar tjetër i afërm i familjes ka dridhje. Dridhjet mund të fillojë në çdo moshë, por shpesh fillojnë pas moshës 40 vjeç. Mund të përkeqësohet me plakje.

A ka lloje të ndryshme të dridhjeve?

Po, shumë gjëra mund të shkaktojnë dridhje. Jo të gjitha dridhjet janë dridhje esenciale. Për shembull, sëmundja e Parkinsonit shkakton dridhje që mund t’a vëreni kur duart tuaja qëndrojnë në prehër ose në anët e trupit tuaj. Një goditje në tru mund të shkaktojë dridhje që përkeqësohen kur provoni të arrini për diçka.

Problemet me tiroide ose sheqeri i ulët i gjakut mund të shkaktojnë dridhje të butë. Ato mund të shkaktohen nga disa ilaçe. Këto përfshijnë ilaçe të zemrës, dekongestantë, ilaçe për probleme të frymëmarrjes dhe antidepresantë triciklikë. Pijet që përmbajnë kafeinë gjithashtu mund të shkaktojnë dridhje.

Si diagnostikohet dridhja esenciale?

Mjeku juaj ndoshta do të kryejë një provim dhe test për të kërkuar shkaqet e mundshme të dridhjeve tuaja. Këto teste përjashtojnë shkaqe të tjera dhe mund të përfshijnë një analizë neurologjike, teste të gjakut dhe urinës, dhe teste fizike të performancës. Nëse ai ose ajo nuk gjen ndonjë shkak tjetër të dridhjes, ju mund të diagnostikoni me dridhje esenciale. Nuk ka asnjë provë specifike për dridhje esenciale.

A mund të parandalohet apo evitohet dridhja esenciale?

Mjekët nuk e dinë saktësisht se çfarë shkakton dridhje esenciale, kështu që nuk mund të parandalohet. Nëse mjeku juaj përcakton që dridhja shkaktohet nga ilaçet ose kafeina, mund të shmangni dridhjet esenciale në të ardhmen duke shmangur këto substanca.


Trajtimi i dridhjeve esenciale

Qëllimi në trajtimin e dridhjeve esenciale është të sigurojë lehtësim simptomash që mund të përmirësojnë cilësinë e jetës. Dridhjet e lehta mund të mos kenë nevojë për trajtim. Nëse dridhja esenciale ndërhynë me aftësinë tuaj për të funksionuar ose ju shqetëson, ka disa trajtime që mund të ndihmojnë. Këto përfshijnë medikamente, ultratinguj të fokusuar ose stimulim të thellë të trurit.

Medikamente – Mjeku juaj mund të sugjerojë ilaçe orale për të ulur ashpërsinë e dridhjeve. Këto mund të përfshijnë beta bllokues, ilaçe anti-krizë, qetësues ose injeksione Botox.

Terapi – Terapia fizike mund t’ju ndihmojë të përmirësoni fuqinë, kontrollin dhe koordinimin e muskujve tuaj. Terapia profesionale mund t’ju ndihmojë të bëni modifikime për të zvogëluar efektet e dridhjeve, si për shembull, përdorimi i gotave më të rënda për të pirë.

Operacion – Nëse dridhja juaj është shumë paaftësi dhe nuk keni pasur rezultate të mira me ilaçe, mund të kualifikoheni për operacion. Zakonisht ky është stimulim i thellë i trurit (DBS). Elektrodat futen në zonën e trurit që koordinon kontrollin e muskujve.

Të jetosh me dridhje esenciale

Shpesh rekomandohet ndryshimi i jetesës për të parandaluar që dridhja të përkeqësohet. Mjeku juaj do t’ju kërkojë të shmangni kafeinën, ilaçet e ftohta dhe disa ilaçe të tjera nëse ata duket se e bëjnë dridhjen tuaj më të shpeshtë. Këto ilaçe nuk do të largojnë dridhjen. Megjithatë, ilaçi mund të kontrollojë dridhjen mjaftueshëm sa për t’ju lejuar të bëni aktivitete normale pa frustrim apo siklet.

Simptomat kanë tendencë të keqësohen me kalimin e kohës. Përfundimisht mund të filloni të keni probleme me funksionet e përditshme, duke përfshirë:

 • mbajtjen e një gotë lëngu pa e derdhur
 • ngrënien normalisht
 • vënien e kozmetikës ose rruajtjen
 • shkruarjen
 • të folurit, sepse ndikon në gjuhë ose në zë.

Pyetje që mund t’i bëni mjekut tuaj

 • A është dridhja esenciale shenjë e një gjendje tjetër?
 • A ka ndonjë gjë që mund të bëj për të zvogëluar simptomat e mia?
 • Si mund të ndihmojnë mjekësia në dridhjet e mia?
 • A do të përkeqësohen dridhjet me plakjen time?
 • A mund të kaloj dridhjet eseciale tek fëmijët e mi?
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com