Lart

Shenjat që ju tregojnë se vuani nga depresioni

Depresioni nganjëherë quhet “murtaja e shekullit XXI”. Studimet tregojnë se në fakt është një gjendje mjekësore që mund të trajtohet si çdo sëmundje tjetër. Sidoqoftë, hapi i parë për të hequr qafe problemin është të kuptoni se gjendja juaj është depresion dhe jo diçka tjetër. Ka disa zile alarmi që duhet të dini për të qenë në gjendje ta identifikoni atë në mënyrë korrekte.

Ju ndiheni të lodhur

Mungesa e energjisë zgjat për shumë ditë me radhë edhe pse rutina juaj nuk ka ndryshuar shumë. Ju jeni të lodhur sapo të zgjoheni.

Ju ndiheni të pavlerë dhe sikur nuk meritoni të jeni gjallë

Ju mund të filloni të besoni se jeni të padobishëm. Mendime vetëvrasëse mund të ndodhin gjithashtu dhe mund të mos keni frikë nga vdekja pasi nuk ka asnjë kuptim që të jetoni.

Keni probleme me përqendrimin dhe/ ose kujtesën

Ju filloni të harroni gjërat e rëndësishme dhe nuk mund të kujtoni lehtë një emër ose një numër telefoni. Dëgjimi i dikujt ose leximi i një libri bëhet një sfidë pasi nuk mund të përqendroheni në atë që po ndodh.

Ju keni probleme me gjumin

Kjo mund të jetë ose pagjumësi ose ju flini me orë më të gjata. Edhe pas një nate të gjatë në shtrat ju ende dëshironi më shumë gjumë. Ju nuk keni energji dhe ndiheni sikur mund të kaloni një ditë të plotë në shtrat.

Pesha juaj ndryshon

Papritmas shtoni disa kile ose humbni peshë. Ju gjithashtu mund të keni një oreks të madh dhe të ndjeheni të uritur vazhdimisht, pavarësisht nga sa hani. Apo ndaloni së ndjeri uri fare.

Asgjë nuk të sjell kënaqësi

Edhe gjërat, aktivitetet dhe njerëzit që ishit të dashur për ju, nuk i shtojnë më gëzim jetës suaj. Ju jeni vazhdimisht të mërzitur, të lodhur dhe nuk keni dëshirë të merreni me hobin tuaj ose të takoni mikun tuaj më të mirë.

Humori juaj është ulur

Ndiheni vazhdimisht i trishtuar, i shqetësuar ose i irrituar dhe nuk mund të përcaktoni një arsye të qartë për këtë.

Shëndeti juaj përkeqësohet

Ju papritmas filloni të përjetoni dhimbje, më së shpeshti në nyjet tuaja ose në shpinë dhe mund të keni probleme me tretjen. Asnjëra nga këto nuk ka një arsye të lehtë për tu shpjeguar (si trauma ose një drekë e yndyrshme) dhe ato nuk zhduken me trajtimin e zakonshëm mjekësor.

Mos harroni se për të qenë një simptomë e depresionit të gjitha këto kushte duhet të jenë të vazhdueshme. Nëse ju, familja ose miqtë tuaj shfaqni shenja depresioni, duhet të flisni me një mjek që mund të kontrollojë gjendjen shpirtërore dhe të caktojë trajtimin e duhur.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com