Lart

Si ju tregon trupi juaj se jeni të stresuar?

Stresi është një reagim normal njerëzor që i ndodh të gjithëve. Në fakt, trupi i njeriut është krijuar për të përjetuar stresin dhe për të reaguar ndaj tij. Kur përjetoni ndryshime ose sfida (stresorë), trupi juaj prodhon përgjigje fizike dhe mendore. Ky është stresi.

Përgjigjet ndaj stresit ndihmojnë trupin tuaj të përshtatet me situatat e reja. Stresi mund të jetë pozitiv, duke na mbajtur vigjilent, të motivuar dhe të gatshëm për të shmangur rrezikun.

Çfarë ndodh me trupin gjatë stresit?

Sistemi nervor autonom i trupit kontrollon rrahjet e zemrës, frymëmarrjen, ndryshimet e shikimit dhe më shumë. Përgjigja e saj e integruar ndaj stresit, “përgjigja lufto ose ik”, e ndihmon trupin të përballet me situata stresuese, raporton Cleveland Clinic.

Kur një person ka stres afatgjatë (kronik), aktivizimi i vazhdueshëm i përgjigjes ndaj stresit shkakton konsumim të trupit. Zhvillohen simptoma fizike, emocionale dhe të sjelljes.

Simptomat fizike të stresit përfshijnë: Dhimbje, dhimbje gjoksi ose një ndjenjë sikur zemra juaj po nxiton, lodhje ose probleme me gjumin, dhimbje koke , marramendje ose dridhje.

Si përgjigjeni ndaj stresit?

Kërcisni dhëmbët: Një nga shkaqet kryesore pse e bëni këtë është stresi. Mund ta gjeni veten duke kërcitur dhëmbët në mënyrë të pavetëdijshme ose kur jeni në gjumë.

Djerësisni shumë: Djerësa ndodh për shumë arsye: ushtrimi fizik i tepërt, temperaturat e larta, apo kur truri yt po ndjen një kërcënim. Nëse e shihni që djerësini në mënyrë konstante do të thotë që jeni duke përjetuar ankth.

Vini re që po ju bien flokët: Kohët e fundit po gjeni më shumë qime flokësh në tualet dhe një nga arsyet mund të jetë stresi i fshehur. Ngarkesa emocionale ndikon tek rënia e flokëve, prandaj mund të vini re flokë që bien më shpesh 6-12 javë pas një ngjarjeje që mund t’ju ketë stresuar.

Cilat janë disa strategji për lehtësimin e stresit?

Nuk mund ta shmangni stresin, por mund ta ndaloni atë të bëhet dërrmues duke praktikuar disa strategji të përditshme: Ushtroni kur ndjeni se shfaqen simptoma të stresit. Edhe një shëtitje e shkurtër mund të përmirësojë disponimin tuaj.

Vendosni objektiva për ditën, javën dhe muajin tuaj. Ngushtimi i pikëpamjes do t’ju ndihmojë të ndiheni më shumë në kontroll të momentit dhe detyrave afatgjata.

Cilat janë disa mënyra për të parandaluar stresin?

Shumë strategji ditore mund t’ju ndihmojnë të mbani stresin në kontroll:

Provoni aktivitete relaksimi, të tilla si meditimi, joga, ushtrimet e frymëmarrjes dhe relaksimi i muskujve.

Kujdesuni mirë për trupin tuaj çdo ditë. Ushqimi i duhur, stërvitja dhe gjumi i mjaftueshëm e ndihmojnë trupin tuaj të përballojë stresin shumë më mirë.

Mësoni t’u thoni “jo” përgjegjësive shtesë kur jeni shumë të zënë ose të stresuar.

Qëndroni të lidhur me njerëz që ju mbajnë të qetë, ju bëjnë të lumtur, ofrojnë mbështetje emocionale dhe ju ndihmojnë me gjëra praktike.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com