Lart

Urina e turbullt dhe sëmundjet që mund të tregojë ky problem

Nëpërmjet urinës nxjerrim lëngun e tepërt dhe substancat e dëmshme nga sistemi i tretjes dhe, sipas tij, mund të mësojmë shumë për gjendjen e organizmit tonë.

Edhe pse urina mund të jetë e turbullt nga konsumimi i llojeve të caktuara të ushqimit dhe pijeve, ajo gjithashtu ndodh për shkak të shumë problemeve shëndetësore.

Shkaktarët e urinës së turbullt

1. Dehidrimi

Urina e errët e turbullt shpesh është rezultat i dehidrimit, ose marrjes së pamjaftueshme të lëngjeve gjatë ditës ose djersitjes së tepruar. Ju mund ta zgjidhni këtë problem duke konsumuar më shumë ujë – atëherë urina juaj duhet të jetë e pastër dhe me ngjyrë të verdhë të hapur.

Sidoqoftë, nëse vëreni marrje mendsh, të fikët, rrahje të shpejta të zemrës dhe vështirësi në frymëmarrje me urinë me re, thirrni një mjek menjëherë.

2. Infeksionet e traktit urinar

Infeksionet e traktit urinar janë një shkak shumë i zakonshëm i turbullirës së urinës. Ato ndodhin më shpesh tek gratë sesa tek burrat sepse gratë kanë një uretër më të shkurtër që infektohet më lehtë nga bakteret vagjinale dhe fekale.

Infeksioni ndodh kur bakteret hyjnë në veshkë, fshikëz ose uretër dhe fillojnë të shumohen në mënyrë të pakontrolluar. Simptomat shoqëruese janë dëshira e shpeshtë për të urinuar, djegia gjatë urinimit, aroma e pakëndshme e urinës, dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës. Infeksionet e traktit urinar trajtohen me antibiotikë.

3. Gurët në veshka

Gurët në veshka janë kristale që formohen në veshka nga mineralet dhe kripa në urinë. Ato shkaktojnë dhimbje dhe shqetësime të mëdha, sidomos gjatë urinimit dhe kur dalin me urinë, ata rregullisht e shqyejnë uretrën në mënyrë që urina të skuqet.

Simptoma të tjera përfshijnë ethe, ethe, të përzier dhe të vjella. Nëse guri nuk del vetë, kërkohet operacioni i thyerjes.

4. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme

Edhe disa sëmundje seksualisht të transmetueshme mund të shkaktojnë urinë të turbullt. Infeksionet si klamidia dhe gonorrea mund të turbullojë urinën.

Nëse dyshoni për këto sëmundje, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj i cili do të përshkruajë terapinë e nevojshme.

5. Gjak në urinë

Turbullira e urinës ndonjëherë shënjestrohet nga prania e gjakut në të, dhe arsyet për këtë mund të jenë sëmundje seksualisht të transmetueshme, gurë në veshka, apo edhe një prostatë e zmadhuar. Më rrallë, është një shenjë e kancerit të prostatës ose fshikëzës.

Telefononi mjekun tuaj nëse urina juaj është e kuqe, rozë ose kafe dhe keni dhimbje në fshikëz, shpinë dhe ethe.

Ejakulim retrograd

Në një burrë të shëndetshëm, sperma del nga penisi gjatë ejakulimit, por në ejakulim retrogradë ajo kthehet në fshikëz. Kjo gjendje shkakton një orgazëm të thatë pa lëng. Urina pastaj turbullohet menjëherë për shkak të pranisë së spermës.

Arsyeja për këtë fenomen të pazakontë është më së shpeshti dobësimi i muskujve në hapjen e fshikëzës, por shkaqet mund të jenë edhe probleme nervore për shkak të diabetit, sklerozës së shumëfishtë ose marrjes së disa ilaçeve…

Mjeku juaj mund të sugjerojë ilaçe që do të mbajnë fshikëzën tuaj të mbyllur gjatë seksit.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com