Lart

Dehidratimi

Dehidrimi ndodh kur trupi juaj humbet më shumë lëngje sesa merrni.

Kur përmbajtja normale e ujit në trupin tuaj zvogëlohet, ajo prish ekuilibrin e mineraleve (kripërave dhe sheqerit) në trupin tuaj, gjë që ndikon në mënyrën e funksionimit të tij.

Uji përbën mbi dy të tretat e trupit të shëndetshëm të njeriut. Lubrifikon nyjet dhe sytë, ndihmon tretjen, nxirr jashtë mbeturinat dhe toksinat dhe mban lëkurën të shëndetshme.

Disa nga shenjat paralajmëruese të hershme të dehidrimit përfshijnë:

 • ndjeheni të etur
 • një gojë e thatë
 • lodhje
 • urinë me ngjyrë të errët, me erë të fortë
 • kalimi i urinës më rrallë se zakonisht

Një fëmijë mund të dehidrohet nëse:

 • ka një pikë të butë të fundosur (fontanela) në kokën e tyre
 • ka pak ose aspak lot kur qajnë
 • ka më pak pelena të lagura

Trupi ndikohet edhe kur humbni një sasi të vogël lëngu.

Çfarë e shkakton dehidratimin?

Dehidrimi zakonisht shkaktohet nga mos pirja e mjaftueshme e lëngjeve për të zëvendësuar atë që humbasim. Klima, sasia e ushtrimeve fizike që po bëni (veçanërisht në mot të nxehtë) dhe dieta juaj mund të kontribuojë në dehidrim.

Ju gjithashtu mund të dehidroheni si rezultat i një sëmundjeje, të tilla si të vjella të vazhdueshme dhe diarre, ose djersitje nga ethet.

Kush rrezikohet nga dehidratimi?

Çdokush mund të dehidrohet, por grupe të caktuara janë veçanërisht të rrezikuar. Kjo perfshin:

foshnjat– ata kanë një peshë të ulët trupore dhe janë të ndjeshëm ndaj sasive të vogla edhe të humbjes së lëngjeve
njerëzit e moshuar – ata mund të jenë më pak të vetëdijshëm se po dehidrohen dhe duhet të mbajnë pije të lëngjeve
njerëzit me një gjendje shëndetësore afatgjatë – të tilla si diabeti ose alkoolizmi
atletët – ata mund të humbin një sasi të madhe të lëngjeve të trupit përmes djersës kur ushtrojnë për periudha të gjata

Çfarë të bëni?

Nëse jeni të dehidruar, pini shumë lëngje të tilla si ujë, kunguj të holluar ose lëng frutash. Këto janë shumë më efektive sesa sasitë e mëdha të çajit ose kafesë. Pije të gazuara mund të përmbajnë më shumë sheqer sesa ju nevojitet dhe mund të jetë më e vështirë për tu marrë në sasi të mëdha.

Nëse e keni të vështirë të mbani ujin poshtë sepse jeni të vjella, provoni të pini sasi të vogla më shpesh.

Foshnjave dhe fëmijëve të vegjël që janë të dehidruar nuk duhet t’u jepet sasi e madhe e ujit vetëm si lëngu kryesor zëvendësues. Kjo sepse mund të hollojë shumë tashmë nivelin e ulët të mineraleve në trupin e tyre dhe të çojë në probleme të tjera.

Në vend të kësaj, atyre duhet t’u jepet kungull i holluar ose një tretësirë rehidrimi (e disponueshme nga farmacitë). Ju mund të gjeni një lugë çaji ose shiringë mund të jetë e dobishme për marrjen e lëngjeve në një fëmijë të vogël.

Nëse lihet i patrajtuar, dehidrimi i rëndë mund të jetë serioz dhe të shkaktojë goditje (kriza), dëmtime të trurit dhe vdekje.

Kur të shihni mjekun tuaj të përgjithshëm

Shikoni mjekun tuaj nëse simptomat tuaja vazhdojnë, pavarësisht se pini shumë lëngje, ose nëse mendoni se fëmija ose vogëlushi juaj është i dehidratuar.

Nëse mjeku juaj dyshon në dehidrim, mund të bëni një test gjaku ose një test urine për të kontrolluar ekuilibrin e kripërave (natrium dhe kalium) në trupin tuaj.

Kontaktoni menjëherë mjekun tuaj, nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

 • etje ekstreme
 • ndjenja e lodhjes së pazakontë (letargjike) ose e hutuar
 • moskalimi i urinës për tetë orë
 • rrahje të shpejta të zemrës
 • marramendje kur ngriheni në këmbë që nuk zhduket pas disa sekondash

Ju gjithashtu duhet të kontaktoni mjekun tuaj të përgjithshëm nëse fëmija juaj ka pasur gjashtë ose më shumë episode diarre në 24 orët e fundit, ose nëse ata kanë vjellë tre herë ose më shumë gjatë 24 orëve të fundit.

Shpërndaj
Sëmundje - Probleme.me

Probleme.me prezanton para jush enciklopedinë më të madhe shqiptare për sëmundje. Nëse keni ndonjë sygjerim apo informacion që mendoni se duhet ta mbulojmë na kontaktoni në semundje@rilinde21.sg-host.com