Lart

JETË OSE VDEKJE: 7 Aftësi Të Ndihmës Së Parë Që Duhet Të Dini Për Të Ndihmuar Në Shpëtimin E Jetës Së Dikujt

JETË OSE VDEKJE: 7 Aftësi Të Ndihmës Së Parë Që Duhet Të Dini Për Të Ndihmuar Në Shpëtimin E Jetës Së Dikujt

 

Njohja e aftësive themelore të ndihmës së parë mund të jetë ndryshimi në mes jetës dhe vdekjes para se ndihma mjekësore të arrijë, kështu që është jetësore të dini se çfarë të bëni nese gjeni veten në krizë.

Më poshtë do të zbulojmë se çfarë duhet të dini, në rast të shtatë llojeve të ndryshme të urgjencës …

 

  1. Gjakderdhje e madhe

Nëse dikush ka pasur një aksident ose prerë veten rëndë, gjëja e parë që duhet të bëni është të ushtroni presion në plagë për të ndihmuar në ndalimin e gjakderdhjes.

Ju mund të përdorni gjithçka që është rreth, një bluzë, një batanije, një peshqir, duke ushtruar presion të fortë që të krijohet një mburojë për të ngadalësuar gjakderdhjen.

Hapi tjetër është të telefononi urgjencën dhe të vazhdoni të mbani presionin mbi plagë derisa të arrijë ndihma.

  1.   Pa ndjenja dhe nuk merr frymë

Nëse dikush nuk përgjigjet dhe nuk merr frymë, duhet të telefononi sa më shpejt urgjencën dhe të filloni CPR(ndihmën e parë).

Më shumë të ngjarë ka atak kardiak.

Arresti kardiak, i njohur edhe si arrest kardiopulmonar, ndodh kur zemra juaj papritmas ndalon pompimin e gjakut rreth trupit tuaj – dhe është ndryshe nga një sulm në zemër.

Dikush që ka pasur një atak kardiak, do të shembet pa vetëdije.

Frymëmarrja e tyre do të jetë në mënyrë të crregullt, dhe mund të ndalojë, ku personi nuk do të kthej përgjegjie.

Për të filluar CPR(ndihmën e pare) vendosni thembrën e dorës tuaj në qendër të gjoksit të personit, pastaj vendosni dorën tjetër në majë dhe mbyllni gishtat.

Sigurohuni që e keni pozicionuar trupin tuaj në mënyrë që shpatullat të jenë drejtpërdrejt mbi duart tuaja. Filloni kompresimin duke përdorur peshën e trupit tuaj, duke shtyrë rreth 2 – 2.5 inç në gjoksin e tyre. Përsëriteni me një normë prej 100 deri 120 herë në minutë. Ju duhet të vazhdoni derisa të mbërrijë ndihma e parë.

  1.   Dyshim i sulmit në zemër

Për dallim nga ataki kardiak, sulmi në zemër është kur njëra prej arterieve koronare bllokohet. Muskuli i zemrës është grabitur më pas nga gjaku jetësor i oksigjenuar, i cili nëse lihet i patrajtuar, mund të bëjë që muskujt e zemrës të fillojnë të vdesin. Si një atak kardiak, një sulm në zemër është një emergjencë e rrezikshme për jetën. Ju duhet të telefononi emergjencën menjëherë. Ju gjithashtu duhet të siguroheni që personi të jetë i rehatshëm dhe të përpiqeni t’i mbani ata të qetë ndërsa arrin ambulanca.

  1.   Ngulfatja

Nëse dikush është duke u ngulfatur, ai person mund të shtrëngojë fytin apo gjoksin ndërsa hidhet në ajër. Ata nuk do të jenë në gjendje të flasin për t’ju thënë se çfarë po ndodh, kështu që ju duhet të veproni shpejt.

Qëndroni pas tyre dhe përkulni ata përpara, përpara se t’i jepni pesë goditje të forta në mes të teheve të shpatullave, të njohura si goditje të pasme, për të provuar dhe zhvendosur çfarëdo që i thith ato. Nëse kjo nuk funksionon, duhet të provoni manovrën Heimlich.

Vendosni krahët rreth personit që është duke u ngulfatur nga pas, dhe tërhiqeni lart dhe brenda në bark nën kafazin e brinjëve. Presioni nga kjo lëvizje mund të largojë çdo gjë që bllokon rrugët e frymëmarrjes, duke lejuar që pacienti të marrë frymë përsëri.

  1. Pa reagim por merr frymë

Nëse dikush humb ndjenjat para jush, gjëja e parë që duhet të bëni është të kontrolloni nëse ata ende po marrin frymë. Mund ta bëni këtë duke e përkulur kokën mbrapa dhe duke ndjerë frymë. Nëse ata marrin frymë, ju duhet t’i zhvendosni në anën e tyre dhe ta kthejnë kokën prapa për të hapur rrugët e tyre ajrore. Gjithashtu duhet të kontrolloni që asgjë nuk po pengon rrugët e tyre ajrore. Telefononi emergjencën sa më shpejt që të keni mundësi dhe prisni me ta deri sa të vijë ndihma.

  1.   Humbin vetdijen

Nëse gjatë një udhtimi ju ose bashkudhëtari, vuani nga një shqetësim ose tendosje, së pari – aplikoni një pako akulli. Kjo madje mund të jetë vetëm një qese me perime të ngrira, por thjesht mos harroni ta mbështillni atë në një peshqir çaj. Kjo do të ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe dhimbjes. Nëse dyshoni se është më shumë se një tendosje apo spërkatje, dhe mund të keqësohet, është e rëndësishme të kërkoni këshilla mjekësore.

  1.   Djegiet

Ftohni djegien nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm për të paktën dhjetë minuta. Nëse jeni jashtë dhe nuk keni ujë në dorë, mund të përdorni çdo lëng të ftohtë, të mendoni qumësht, lëng portokalli, madje edhe një pije të gazuar. Kjo do të zvogëlojë dhimbjen dhe do të ndihmojë në parandalimin e infeksionit. Nëse foshnja ose fëmija juaj është djegur, kërkoni kujdes mjekësor menjëherë.

Mund të mësoni më shumë rreth ndihmës së parë me aplikacionin falas të Ndihmës së Parë të Kryqit të Kuq Britanik ose aplikacionin e Ndihmës së Parë të Fëmijëve dhe Fëmijëve, të disponueshme për Apple përmes iTunes ose Android përmes Google Play.

 

E huazuar.

Shpërndaj
blendrit