Lart

7 fakte rreth çlirimit të gazrave dhe ndikimit në shëndet

A jeni ndjerë ndonjëherë shtatzënë pas një vakti? Atëherë ajo do ta lëshonte erën disa herë dhe fryrja do të largohej? Procesi i tretjes krijon shumë gazra në trup që fryjnë njerëzit, kështu që pasi t’i lëshoni ato gazra dukeni dhe ndiheni më të hollë.

Hulumtimet kanë treguar se çdo “erë” përbëhet nga: 59 për qind azot, 21 për qind hidrogjen, 9 për qind dyoksid karboni, 7 për qind metan, 4 për qind oksigjen dhe 1 për qind sulfid hidrogjeni.

Redukton fryrjen

Rritja e sasive të gazit në sistemin e tretjes, e quajtur gjerësisht fryrje, është një problem i zakonshëm për shumicën e grave dhe burrave. Jo vetëm që nuk është estetikisht e këndshme, fryrja sjell me vete edhe një sërë fenomenesh të pakëndshme si ngërçe në zorrë dhe ndjesi rëndesë. Shkaqet e fryrjes janë të ndryshme, por në ditët e sotme më të zakonshmet janë ato që lidhen me dietën jo të duhur dhe të pashëndetshme dhe çekuilibrin e mikroflorës së zorrëve dhe çlirimi i erërave sjell patjetër lehtësim.

Cilat ushqime janë të përshtatshme për ju

Të gjithë duhet të përpiqen për një dietë të përbërë nga një konsum më i lartë i karbohidrateve dhe ushqimeve me një përmbajtje më të ulët yndyre. Njerëzit kryesisht lëshojnë erëra kur hanë ndonjë ushqim që nuk u përshtatet. Për shembull, kur hahet mish i kuq, erërat kanë një erë jashtëzakonisht të pakëndshme. Në rast se hanë fasule të plota, mund të lëshojnë më shumë erëra, por nuk do të marrin erë. Njerëzit që janë “në një mendje” me erërat e tyre mund të tregojnë se cilat ushqime janë të përshtatshme për ta dhe cilat jo, dhe të përshtatin dietën tuaj sipas nevojave të trupit tuaj… duhanpirësit e përfundojnë historinë e tyre shumë më herët se sa duhet. Mësoni si të hiqni qafe zakonet dhe le të jetë kjo dita e parë e jetës suaj më të mirë..

Lehtësoni dhimbjet e barkut

Njerëzit shpesh kanë dhimbje barku. Lëshimi i erërave mund t’i zvogëlojë ndjeshëm ato. Njerëzit që ndjejnë dhimbje therëse në zonën e barkut, kanë shumë të ngjarë të kenë një problem me gazin e mbetur pas tretjes së ushqimit. Ekspertët këshillojnë që në këtë situatë është mirë që të shtriheni në shpinë dhe të masazhoni butësisht barkun në drejtim të akrepave të orës duke filluar nga kërthiza duke masazhuar me lëvizje rrethore nga jashtë.

Mbron zorrët

Ndryshe mjekët paralajmërojnë pacientët që kanë probleme me zorrët të mos i mbajnë erërat. Në fakt, askush nuk duhet ta bëjë këtë sepse mbajtja e erës nxit inflamacionin dhe mund të shkaktojë inflamacion të hemorroideve.

Thithja e erërave tuaja mbron sistemin e qarkullimit të gjakut!

Njerëzit duhet të marrin frymë thellë kur të lënë erën. Realisht, shumica e njerëzve nuk e shqetësojnë erën e tyre, dhe kjo për shkak se trupi njeh aromën e tij. Sulfidi i hidrogjenit nga era forcon mitokondritë, duke i bërë njerëzit më pak të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të zemrës, artritit, goditjeve në tru dhe më shumë.

Ato ndihmojnë me alergjitë ushqimore

Erërat janë një nga mënyrat e komunikimit të trupit. Njerëzit që kanë sëmundje celiake të pa diagnostikuar ose intolerancë ndaj laktozës do të lëshojnë më shumë erë pas ushqimit ndaj të cilit janë alergjikë.

Njeriu ndihet më mirë

Mbajtja e gazit mund të përkeqësojë dhimbjen, parehatinë, fryrjen dhe shumë ndjenja të tjera të këqija, kështu që lënia e erërave është në të vërtetë komode për trupin pasi mund të vazhdojë të funksionojë normalisht. Njerëzit që mendojnë se lëshojnë shumë erë duhet të ushtrojnë më shumë, të shmangin ëmbëlsuesit artificialë dhe të hanë më ngadalë.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com