Lart

7 Ushqime Për Buzëqeshje të Shëndetshme

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se sheqeri është i dëmshëm për dhëmbët dhe shkakton kavitete, por a ndikojnë ato në buzëqeshjen tonë dhe cilat ushqime janë vërtet të mira për shëndetin tonë oral?

Djathi

Ushqimi i parë në listë është djathi! Djathi mund të zvogëlojë aciditetin në gojë. Acidi gërryen smaltin e dhëmbëve tanë, duke i bërë ata të ndjeshëm ndaj kaviteteve. Përveç kësaj, bakteret që shkaktojnë zgavrën lulëzojnë në aciditet të lartë.

Karrota

Karrotat janë një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme nëse po kërkoni të përmirësoni shëndetin tuaj oral. Karrotat kanë shumë fibra, që kërkojnë shumë përtypje duke çuar në prodhimin e pështymës. Pështyma ofron një pengesë mbrojtëse për dhëmbët.Karrotat kanë përfitimin e shtuar të përmbajtjes së disa vitaminave B, të cilat mund të ndihmojnë në luftimin dhe parandalimin e sëmundjes së mishit të dhëmbëve.

Çamçakëz pa sheqer

Jo saktësisht një ushqim, por diçka aq e thjeshtë sa përtypja e çamçakëzit pa sheqer mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj oral.

Çamçakëzi jo vetëm që mund të lërë gojën tuaj me erë mente të freskët, çamçakëzi rrit prodhimin tuaj të pështymës. Pështyma mbron dhëmbët tuaj nga bakteret dhe lan mbeturinat e mbetura në gojë.

Çaji gjelbër

Kafeja është e njohur për njollosjen e dhëmbëve dhe soda lidhet me shkaktimin e kaviteteve. Por nëse keni nevojë për dozën tuaj ditore të kafeinës, mos kini frikë: ekziston një alternativë e shëndetshme e kafeinës në çajin e gjelbër.

Studimet tregojnë se çaji gjelbër mund të zvogëlojë bakteret në gojë. Kjo zvogëlon mundësinë e shfaqjes së kaviteteve, sëmundjeve të mishit të dhëmbëve dhe erës së keqe të gojës.

Spinaqi

Spinaqi është një ushqim shumë i shëndetshëm dhe lehtë mund të përfshihet në sallata dhe omëleta. Shumë nga lëndët ushqyese në spinaq promovojnë shëndet pozitiv oral.Acidi folik dihet të jetë i dobishëm për shëndetin e mishrave të dhëmbëve dhe beta-karotina e gjetur në spinaq ndihmon në forcimin e smaltit.

Bajamet

Bajamet janë plot me lëndë ushqyese dhe vitamina thelbësore për shëndetin e dhëmbëve, të tilla si:

Kalciumi: forconi kockat e nofullës

Fibra: i mban dhëmbët dhe mishrat e pastër

Vitamina E: ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të mishit të dhëmbëve dhe mund të parandalojë inflamacionin nga sëmundja periodontale

Magnezi: për dhëmbë të fortë

Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla kanë veti anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes periodontale. Kjo është e rëndësishme për të mbajtur atë buzëqeshje të shkëlqyeshme.

Sëmundja periodontale është infeksioni i zonës që rrethon dhëmbët, siç janë kocka dhe mishrat.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com