Lart

Disa Simptoma Shëndetesore që Gratë nuk Duhet të Injorojnë

Disa simptoma janë të lehta për t’u identifikuar si probleme shëndetësore serioze. Dhimbja e gjoksit, temperatura e lartë dhe gjakderdhja janë shenja të qarta se diçka nuk është në rregull. Trupat tanë mund të na tregojnë për probleme të mundshme në mënyra më delikate. Disa gra mund të mos kuptojnë se këto shenja ose simptoma kërkojnë kujdes mjekësor. Ky udhëzues do t’ju ndihmojë të kuptoni 10 simptoma që kërkojnë vëmendjen tuaj.

Simptomat Gratë nuk Duhet Injorojnë

Gji të fryrë ose me ngjyrë të ndryshuar

Ënjtja e gjirit mund të jetë një simptomë normale. Shumë grave i’u ënjten gjinjtë para periodave ose gjatë shtatëzanisë. Megjithatë, nëse keni ënjtje të pazakontë ose të re, bisedoni me mjekun tuaj. Ënjtja ose njollat e përnjëhershme (njolla të purpurta ose të kuqe) mund të jenë shenja të kancerit inflamator  të gjirit.

Kanceri inflamator i gjirit është një lloj i rrallë i kancerit të avancuar i gjirit që zhvillohet shpejt. Infeksionet e gjirit gjithashtu mund të kenë simptoma shumë të ngjashme. Është e rëndësishme të vizitoni mjekun tuaj nëse shihni ndryshime në lëkurë ose ndryshime të tjera në gjoksin tuaj.

Fryerje të barkut

Fryerja e barkut është simptomë e zakonshme menstruale. Disa ndjeshmëri ushqimore gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndiheni të fryrë për një ose dy ditë. Megjithatë, fryerja e barkut që zgjat më shumë se një javë mund të jetë shenjë e hershme e kancerit ovarian. Simptomat e tjera të kancerit ovarian përfshijnë:

 • Ngopje e shpejt 
 • Vështirësi në ngrënie
 • Nevojë për urinim të shpeshtë
 • Mungesë e vazhdueshme e energjisë

Këto simptoma janë të paqarta dhe të lehta për t’u lënë pas dore. Prandaj, shumë raste të kancerit ovarian nuk identifikohen deri në fazat e mëvonshme. Bisedoni me gjinekologun nëse keni fryerje barku  të pazakontë ose të vazhdueshëm.

Feces me gjak ose i zi

Ngjyra e fecesit mund të ndryshojë nga dita në ditë. Kjo varet nga ushqimet që hani dhe ilaçet që merrni. Për shembull, shtesat e hekurit dhe medikamentet për diarre mund të kthejnë fecesin në të zi.

Fecesi i zi ose i përgjakshëm rrallë është në rregull. Fecesi i zi sugjeron që ju keni një rrjedhje gjaku në traktin e sipërm gastrointestinal (GI). Fecesi me ngjyrë të kuqërremtë ose të përgjakshme sugjeron një rrjedhje gjaku në traktin GI të poshtëm. Këto janë shenja për të cilat duhet të vizitoni mjekun tuaj për të kontrolluar për gjakderdhje. Gjakderdhja mund të shkaktohet nga:

 • Hemorroidet
 • Ulcerat
 • Divertikuliti
 • Sëmundjet inflamatore të zorrëve (SIZ)
 • Kanceri
 • Kushte të tjera gastrointestinale (GI)

Shkurtim i pazakonshëm i frymës

Ecja lart shkallëve apo ndonjë kodre të pjerrët lë shumë të mbushur me frymë. Sidoqoftë, nëse mbetni pa frymë pas ndonjë aktiviteti të lehtë mund të jetë shenjë e hershme e një problemi serioz të mushkërive ose të zemrës. Është e rëndësishme të diskutoni shkurtimin e frymës me një mjek. Shkurtimi i frymëmarrjes quhet gjithashtu dispnea.

Një shkak potencial i dispneas është ishemia koronare. Ishemia koronare është mungesa e rrjedhjes së gjakut në muskujt e zemrës. Ajo shkaktohet nga një bllokim arterial i pjesshëm ose i plotë. Bllokimi i plotë arterial mund të shkaktojë sulm në zemër.

Shkoni në emergjencë sa më shpejt që të mundeni nëse keni dispnea dhe filloni të përjetoni simptoma të tjera, si:

 • Dhimbje gjoksi ose parehati
 • Të përziera
 • Marramendje

Lodhja e vazhdueshme

Jeta moderne i jep vetes gjumë të reduktuar dhe lodhje të rritur. Ndjenja e vazhdueshme e lodhjes mund të jetë shenjë e një problemi mjekësor. Problemet që mund të shkaktojnë lodhje përfshijnë:

 • depresioni
 • dështimi i mëlçisë
 • anemia
 • kanceri
 • sindromi i lodhjes kronike
 • dështimi i veshkave
 • sëmundjet kardiovaskulare
 • sëmundjet e tiroides
 • apnea e gjumit
 • diabeti

Hipotireoza shpesh është një burim i panjohur i lodhjes së grave. Është një gjendje në të cilën tiroidea juaj bëhet hipoaktive. Simptoma të tjera përfshijnë:

 • depresion
 • kapsllëk
 • rritje të ndjeshmërisë ndaj të ftohtit
 • dobësi muskulore
 • lëkurë të zbehtë, të thatë

Një mjek duhet të vlerësojë simptomat e reja të lodhjes kronike. Ju duhettë jeni në gjendje të merrni ndihmë.

 

Humbje e pashpjegueshme e peshës

Përveç nëse jeni duke u përpjekur në mënyrë aktive për t’u dobësuar, humbja e peshës vetë është shqetësuese. Një nga shenjat e para të shumë problemeve, përfshirë kancerin, është humbja e pashpjegueshme e peshës. Bisedoni me mjekun tuaj nëse pesha juaj bie pa ndonjë arsye të dukshme. Shkaqet e mundshme të humbjes së pashpjegueshme të peshës përfshijnë:

 • Kancer
 • HIV / AIDS
 • Sëmundjen e celiakisë
 • Diabeti
 • Sëmundje të zemrës
 • Sëmundje tiroide

Qimet në gjoks apo fytyrë

Rritja e qimeve në fytyrë nuk është vetëm një shqetësim kozmetik. Rritja e flokëve në gjoks ose në fytyrë zakonisht shkaktohet nga nivele të larta të androgjeneve (hormonet mashkullore). Kjo mund të jetë simptomë e sindromës së vezoreve policistike (SVPC).

SVPC është çrregullimi më i zakonshëm hormonal në mesin e grave të moshës riprodhuese. Simptoma të tjera që lidhen me SVPC përfshijnë:

 • Akne
 • Obezitet
 • Perioda të parregullta
 • Tension të lartë

Probleme kronike të stomakut

Problemet e rastit të stomakut nuk duhet të jenë një shkak i madh shqetësimi. Megjithatë, problemet kronike të stomakut mund të jenë shenjë e sindromit të zorrëve të irrituara (SZI). Simptomat e SZI-së  përfshijnë:

 • Dhimbje barku dhe ngërçe
 • Diarre
 • Kapsllëk

SZI është më e zakonshme tek gratë sesa tek meshkujt. Është e lehtë të injorosh ose të largosh simptomat si një stomak i mërzitur ose një vakt i keq. Ju duhet të vizitoni një mjek nëse këto simptoma përsëriten rregullisht. SZI është e trajtueshme me ndryshimet në dietë, stilin e jetës dhe menaxhimin e stresit. Mjekimi mund të ndihmojë edhe me simptomat.

Simptomat e stomakut nganjëherë mund të jenë shenjë e problemeve të tjera të rënda shëndetësore. Bisedoni me mjekun tuaj nëse keni probleme të përsëritura me sistemin tuaj të tretjes.

Gjakderdhja vaginale pas menopauzës

Nëse keni gjakderdhje vaginale pas menopauzës, vizitoni mjekun tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur. Gjakderdhja vaginale pas menopauzës nuk është normale. Mund të jetë e padëmshme, por mund të jetë gjithashtu shenjë e një problemi serioz shëndetësor, duke përfshirë:

 • Fibrozë e mitrës
 • Endometrit (inflamacion i mukozës së mitrës shpesh I shkaktuar nga një infeksion)
 • Kancer

Simptomat e një sulmi tranzient ishemik

Të gjithë të rriturit duhet të dinë simptomat e një sulmi në tru ose të një sulmi tranzient ishemike (STI). STI nganjëherë quhet “mini-sulm në tru”. Ndryshe nga sulmi në tru, STI nuk shkakton dëmtime të përhershme në tru. Megjithatë, më shumë se një e treta e njerëzve që kanë pasur STI do të kenë sulm në tru më vonë në jetë. Simptomat e STI-së ose sulmit në tru përfshijnë:

 • Dobësi, shpesh vetëm në njërën anë
 • Ngadalësim i muskujve, shpesh vetëm njëra anë
 • Dhimbje koke
 • Marramendje
 • Vizion i humbur, në një ose të dy sytë
 • Probleme në të folur

Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, merrni ndihmë menjëherë. Ndihma e shpejtë mund të zvogëlojë rrezikun e efekteve anësore afatgjata.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com