Lart

Not 3 herë në javë? Mënyra se si ndikon në trupin tuaj

Procesi i plakjes do të ngadalësohet.

Noti mund të jetë bileta juaj për të pasur një trup dhe shpirt të shëndetshëm, pa marrë parasysh moshën. Jo vetëm që mund t’ju japë një stërvitje të plotë, por gjithashtu ndihmon ata që po përballen me depresionin të lëshojnë endorfinën që të ndihen më mirë. Por kjo nuk është e vetmja gjë që mund të sjellë ky aktivitet, transmeto lajmi.net.

1. Mushkëritë do të funksionojnë më mirë.

Noti i rregullt mund të jetë një mënyrë e mirë për të forcuar mushkëritë. Në fakt, studimi tregon se noti ka avantazh ndaj jogës kur bëhet fjalë për përmirësimin e funksionit të mushkërive. Kjo për shkak se noti është në gjendje të rrisë elasticitetin e muskujve në mushkëri dhe gjoks.

2. Nyjet do të jenë më të forta.

Për shkak se noti mbështet pothuajse 90% të peshës tuaj, është lloji i përsosur i stërvitjes për ata me dhimbje të nyjeve të shkaktuara nga artriti, për shembull. Kjo do të thotë që noti i rregullt mund t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e përkeqësimit të artritit duke i dhënë muskujve ushtrime të rregullta.

3. Do të forcojë shpinën.

Nëse jeni dikush që vuan nga dhimbje kronike në shpinë siç është dhimbja e nervit shiatik, atëherë noti mund të rindërtojë muskujt e shpinës dhe do të shërbejë si lehtësim i dhimbjes pasi pesha hiqet nga trupi në ujë.

4. Do të digjni kalori.

Noti 3 ditë në javë mund të jetë një mënyrë fantastike për të djegur kalori duke forcuar edhe muskujt. Ju mund të digjni 500 kalori në një notim 30-minutësh, që në të vërtetë është dyfishi i asaj që do digjej nëse do ecnit, duke e bërë atë një ushtrim perfekt me ndikim të ulët për rutinën tuaj të përditshme.

5. Procesi i plakjes do të ngadalësohet.

Sipas një studimi, noti 3 deri në 5 herë në javë vonon procesin e plakjes, jo me vite por me dekada. Studimi thotë se kjo vjen për shkak të forcës së muskujve të njerëzve që notojnë rregullisht, që është një pjesë kryesore e procesit të plakjes dhe rënies së shëndetit fizik.

6. Gjumi do të jetë më i mirë.

Edhe noti bën mrekulli për mendjen dhe gjumin tuaj. Kjo për shkak se noti është një nga ushtrimet kryesore që ndihmon pagjumësinë. Kjo duket si një lajm pozitiv nëse po përpiqeni të flini mjaftueshëm.

Shpërndaj
Lajme - Probleme.me