Lart

Përse duhet të pini çaj mente

Për mijëra vjet, nenexhiku si barishte është përdorur gjerësisht, si për shijen e këndshme ashtu edhe për vetitë e saj kuruese. Substanca e tij aromatike, e cila rezulton nga përbërja e vajrave esencialë të pranishëm në gjethet e saj, pasuron ushqime të ndryshme të ëmbla dhe të shijshme, karamele dhe çamçakëz me nota të ftohta.

Në fakt, shumë zgjedhin nenexhikun si protagoniste të një pije freskuese, me argumentin se ajo stimulon trupin në mënyrë po aq efektive sa kafeina. Taktika e mësipërme, ndonëse duket se funksionon, nuk shoqërohet me prova shkencore përkatëse për të verifikuar vetitë e saj, ashtu siç është rasti me të dhënat që shpjegojnë plotësisht pse çaji i mentes meriton një vend në programin tonë ushqyes.

Katër arsye të mira për t’i thënë po çajit me nenexhik:

Lehtëson çrregullimet e tretjes

Nëse shpesh vuani nga fryrja, gazrat e zorrëve dhe dispepsi, çaji i mentes mund të jetë një zgjidhje për problemin tuaj. Siç është vërtetuar, substancat që përmban kjo barishte zbutin spazmat e shkaktuara në zorrë, duke ofruar lehtësim të shpejtë. Një përmbledhje e nëntë studimeve në 926 pacientë me sindromën e zorrës së irrituar, të cilët u trajtuan me vaj mente për të paktën dy javë, arriti në përfundimin se mente siguroi lehtësim më të madh të simptomave sesa placebo.

Kontribuon në trajtimin e dhimbjeve të kokës dhe migrenës

Mente ka vetinë të veprojë si relaksues i muskujve, duke lehtësuar disa lloje dhimbjesh si dhimbje koke. Kjo për shkak se elementi kryesor i kësaj barishte të veçantë është mentoli, i cili ofron një ndjesi ftohjeje, duke përmirësuar rrjedhën e gjakut. Në një studim klinik me 35 pjesëmarrës me migrenë, aplikimi i vajit esencial të mentes në ballë dhe në tempuj ishte efektiv në lehtësimin e dhimbjes brenda dy orëve nga përdorimi i mentes.

Lufton infeksionet bakteriale

Me miratimin e ekspertëve, mentoli duket se është një përbërës mjaft aktiv kundër infeksioneve bakteriale që kërcënojnë organizmin tonë. Studiuesit kanë vërejtur se mente neutralizon si dhe pengon rritjen e baktereve të zakonshme që vijnë nga ushqimi, duke përfshirë E. coli, Listeria dhe Salmonella. Përveç kësaj, duket se eliminon po aq efektivisht bakteret në gojë, duke eliminuar erën e keqe të gojës.

Ai lehtëson dhimbjet menstruale

Efekti relaksues muskulor i mentes gjithashtu funksionon në mënyrë efektive gjatë periudhës menstruale, duke ofruar lehtësim simptomash. Në një studim të 127 grave me dhimbje të padurueshme menstruale, kapsulat e ekstraktit të mentes u treguan se lehtësonin të njëjtat simptoma si një ilaç anti-inflamator për të zvogëluar intensitetin dhe kohëzgjatjen e dhimbjes.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com