Lart

Sa ndihmon çaji në shëndetin e zemrës?

Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në mbarë botën.

Rreth gjysma e meshkujve dhe një e treta e femrave të moshës së mesme kanë një nga këto sëmundje. Këta njerëz zakonisht këshillohen të ushqehen shëndetshëm, të angazhohen në stërvitje të rregullta dhe të ulin nivelet e stresit.

Megjithatë, hulumtimi ka zbuluar se konsumimi i rregullt i çajit mund të kontribuojë gjithashtu në shëndetin më të mirë të zemrës.

Le të zbulojmë se si pirja e çajit mund të ndihmojë zemrën tuaj

Një nga studimet më të forta në mbështetje të çajit u krye në Kinë gjatë një periudhe prej 22 vjetësh. Më shumë se 100,000 pjesëmarrës morën pjesë. Studiuesit arritën në përfundimin se pirja e më shumë se 3 filxhanëve çaj çdo javë ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 20%. Pirja e çajit gjithashtu ul rrezikun e vdekjes kardiovaskulare me 22%.

Një tjetër studim në Kinë me më shumë se 80,000 njerëz zbuloi se konsumimi i rregullt i çajit ul mundësinë e sëmundjeve kardiovaskulare me 8%. Është vërejtur se çaji jeshil është më i dobishëm se çaji i zi.

Ka qindra lloje çaji, dhe disa prej tyre janë më të mirë për zemrën tuaj se të tjerët. Çaji jeshil është një zgjedhje e mirë pasi studimet kanë treguar se thyen pllakat që mund të bllokojnë zemrën. Pirja e 5 filxhanëve çaj jeshil në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga një atak në zemër me 26%.

Një tjetër zgjedhje e mirë është çaji i zi, pasi pirja e 3 filxhanëve në ditë mund të ulë nivelet e triglicerideve dhe të përmirësojë kolesterolin, të dyja këto janë lajme të mira për zemrën. Oolong, hibiskusi dhe çaji i kuq janë vetëm disa çajra të tjerë që mund të ndihmojnë zemrën tuaj. Pra, pirja e një shumëllojshmërie çaji rregullisht mund të jetë një zgjedhje e mirë.

Si i bën çaji dobi zemrës

Tani që e dini se çaji i bën dobi zemrës suaj, ndoshta dëshironi të dini se si e ndihmon atë. Çaji është i pasur me flavonoide dhe përmban 172 mg për 235 ml. Flavonoidet parandalojnë formimin e mpiksjes së gjakut dhe luajnë një rol në uljen e kolesterolit të keq dhe parandalimin e inflamacionit.

Studiuesit kanë raportuar se çaji ndikon në uljen e niveleve të kolesterolit LDL, i njohur gjithashtu si “kolesteroli i keq”. Kolesteroli i lartë ju vë në rrezik më të madh të sëmundjeve të zemrës.

Një zemër e shëndetshme është çelësi i një jete të gjatë dhe të lumtur. Ka shumë mënyra për ta mbajtur zemrën në gjendje të mirë dhe çaji mund të luajë një rol kyç në këtë.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com