Lart

Shenja të bardha në dhëmbë, gjithçka që duhet të bëni

Një buzëqeshje e bukur shton bukurinë e një fytyre. Edhe dhëmbët e bukur të bardhë dhe pa njolla janë “përbërësi” kryesor që do ta bëjë buzëqeshjen tuaj të bukur dhe tërheqëse.

Por nëse ju keni krijuar plagë ose më konkretisht njolla të bardha në dhëmbë, atëherë me siguri buzëqeshja juaj nuk ka të njëjtin besim.

Ka disa arsye pse një person mund të zhvillojë njolla të bardha dhe këto arsye ndryshojnë nga personi në person.

Disa nga shkaqet e zakonshme që një person mund të zhvillojë njolla të bardha në dhëmbët e tij janë:

Fluorizimi: Është një gjendje që dëmton smaltin e dhëmbëve dhe shkakton njolla të bardha në to. Kjo gjendje ndodh për shkak të konsumimit të tepërt të fluorit nga fëmijët para se dhëmbët të zhvillohen plotësisht.

Sekretimi i tepërt i kalciumit: Trupi prodhon kalcium të tepërt gjatë zhvillimit të dhëmbëve dhe ky kalcium i tepërt ndikon në smaltin dhe shkakton njolla të bardha.

Humbja e metaleve: Njollat ​​e bardha mund të shfaqen edhe në dhëmbë për shkak të humbjes së metaleve në dhëmbë, që njihet si hipokalcifikim, ndërsa më pas njollat ​​e bardha është një gjendje e njohur si hipoplazi.

Frutat dhe pijet acidike: Konsumimi i tepërt i frutave dhe pijeve acidike shkatërron smaltin e dhëmbëve, duke krijuar kështu njolla të bardha.

Si të hiqni njollat ​​e bardha në dhëmbë

Pastë dhëmbësh me sodë buke dhe uthull

Përdorimi i sodës së bukës së bashku me uthull ndihmon në largimin e njollave të bardha

Do t’ju duhet:

 • Uthull – 1 lugë
 • Sode buke – 2 lugë gjelle.

Çfarë duhet bërë:

 • Përzieni uthullën me sodën e bukës për të formuar një pastë të lëmuar.
 • Lani dhëmbët me këtë pastë për 2 deri në 3 minuta.
 • Shpëlajeni gojën me ujë.
 • Përsëriteni dy herë në javë derisa njollat ​​e bardha të hiqen plotësisht.

Limon dhe kripë

Ky kombinim ndihmon edhe në largimin e njollave të bardha, ndërkohë që parandalon erën e keqe të gojës dhe forcon mishrat e dhëmbëve.

Duhet të përdorni kripë deti sepse është e mbushur me minerale, të cilat janë të mira për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.

Do t’ju duhet:

 • Lëng limoni – 1 lugë
 • Kripë deti – 1 lugë gjelle

Çfarë duhet bërë:

 • Përzieni lëngun e limonit dhe kripën.
 • Aplikojeni përzierjen në dhëmbët tuaj.
 • Fërkojeni në dhëmbë për disa minuta.
 • Shpëlajeni gojën me ujë.
 • Përsëriteni të paktën një herë në mëngjes për të hequr qafe pikat e bardha.

Lëkura e bananes

E mbushur me minerale si magnezi, mangani dhe kaliumi, lëvorja e bananes largon njollat ​​e bardha në mënyrë efektive. Ajo funksionon duke depërtuar thellë në dhëmbë.

Do t’ju duhet:

Banane e pjekur – 1 lëkurë

Çfarë duhet bërë:

 • Fërkojeni lëkurën në dhëmbë për 2 minuta.
 • Lëreni për 15 minuta dhe më pas lajini me pastën tuaj të zakonshme të dhëmbëve.
 • Shpëlajeni gojën me ujë.
 • Përsëriteni këtë proces çdo ditë, derisa të shihni se njollat ​​e bardha janë hequr.
Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com