Lart

Marramendja Gjatë Shtatëzanisë

Marramendja Gjatë Shtatëzanisë

Pse ndihem e lodhur, e dobët ose e trullosur gjatë shtatzënisë?

Ndonjëherë mund të ndiheni të lodhura ose të trullosura kur jeni shtatzënë sepse sistemi juaj kardiovaskular i nënshtrohet ndryshimeve dramatike: Ritmi i zemrës suaj rritet, zemra juaj pompon më shumë gjak në minutë dhe sasia e gjakut në trupin tuaj rritet me 30 deri 50 për qind.

Në shumicën e shtatëzanive, enët e gjakut zgjerohen dhe presioni i gjakut gradualisht bie duke arritur pikën më të ulët në mes shtatzënisë. Pastaj fillon të kthehet prapa, duke u kthyer në nivelin e rregullt deri në fund të shtatzënisë. Në tremujorin e dytë dhe të tretë, një uterus në rritje gjithashtu vë presion mbi venat dhe ngadalëson qarkullimin në gjysmën e poshtme të trupit tuaj.

Sistemet tuaja kardiovaskulare dhe nervore zakonisht mund të përshtaten me këto ndryshime dhe të mbajnë rrjedhën e duhur të gjakut në tru. Por nganjëherë ata nuk përshtaten me shpejtësi të mjaftueshme, të cilat mund të ju bëjnë me marramendie, të trullosura ose të ju bjer të fikët.

Marramendja Gjatë Shtatëzanisë

Marramendjet e shtatzënisë

Ju gjithashtu keni më shumë gjasa të ndiheni të trullosur nëse keni anemi,kur nuk hani e pini mjaftueshëm, kur të ushtroni e të nxeheni shumë.

 

Çfarë duhet të bëj nëse ndihem i trullosur gjatë shtatëzanisë?

Shtrihuni sapo të filloni të ndiheni i trullosur. Shtrihuni anash, maksimizon rrjedhjen e gjakut në trupin dhe trurin tuaj, i cili mund t’ju mbajë nga rënia të fikët dhe mund të lehtësojë marramendjen krejtësisht.

Nëse jeni diku ku nuk mund të shtriheni, atëherë uluni që të mos bini. Përpiquni ta vendosni kokën midis gjunjëve. (Sigurisht, mund të mos jeni në gjendje ta bëni këtë nëse jeni shumë e fryrë.)

Nëse jeni duke bërë ndonjë gjë që mund t’ju vërë ju ose të tjerët në rrezik për lëndime, siç është ngasja e veturës, parkohuni dhe ndaloni menjëherë.

 

Si mund t’i shmangem marramendjes kur jam shtatzënë?

Ju mund të merrni hapa për të minimizuar marramendjen gjatë shtatzënisë. Këtu janë disa shkaqe të zakonshme të marramendjes gjatë shtatzënisë, si dhe masat paraprake që mund të merrni:

Mos u ngrit shumë shpejt. Kur ulesh, gjaku mbledhet në shputa dhe pjesën e poshtme të këmbëve. Nëse trupi juaj nuk është në gjendje të përshtatet kur të ngriheni, nuk do të kthehet gjak i mjaftueshëm në zemrën tuaj nga këmbët tuaja. Si rezultat, presioni i gjakut bie shpejt, gjë që mund të të lërë të ndiheni të lodhur.

Për ta parandaluar këtë, shmangni ngritjen me nxitim nga karriga ose shtrati juaj. Kur jeni duke u shtrirë, uluni ngadalë dhe qëndroni ulur për disa minuta me këmbët tuaja që varen anash shtratit. Pastaj ngriheni ngadalë nga ulur në këmbë.

Gjaku juaj mund të grumbullohet në shputat dhe këmbët tuaja kur qëndroni në një vend për një kohë të gjatë. Nëse jeni në një situatë ku nuk mund të lëvizni, provoni tundjen e këmbëve për të nxitur qarkullimin.

Mos u shtrini në shpinë. Në tremujorin e dytë dhe të tretë, mitra juaj në rritje mund të ngadalësojë qarkullimin në këmbët tuaja duke shtypur venën e madhe (vena cava inferiore) që kthen gjakun nga gjysma e poshtme e trupit në zemër dhe venat e legenit. Shtrirja në shpinë mund ta keqësojë këtë problem.

Rreth 8% e grave shtatzëna në tremujorin e dytë ose të tretë zhvillojnë një gjendje të quajtur sindromi hipotensiv. Nëse e keni këtë gjendje, do të thotë që kur shtriheni në shpinë, zemra juaj pompon më pak gjak dhe presioni juaj i gjakut bie, kështu që mund të ndiheni të shqetësuar , me marramendje dhe të përziera derisa të ndryshoni pozicion.

Për të parandaluar këtë problem, shtrihuni anash në vend të shtrirjes në shpinë. Një jastëk i vendosur pas jush ose nën ijen tuaj mund t’ju ndihmojë të qëndroni anash (ose të paktën të përkulur mjaftueshëm për të mbajtur mitrën tuaj nga shtypja e vena cava).

Hani dhe pini me rregull. Kur nuk hani sa duhet, mund të përfundoni me sheqer të ulët të gjakut (hipoglikemia), gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni i trullosur ose i zbehur. Kjo mund të ndodhë shumë më lehtë kur jeni shtatzënë. Mbani sheqerin tuaj të gjakut nga rënia duke ngrënë ushqime të vogla shpesh gjatë ditës në vend të tri llojeve të mëdha. Mbaj ushqime të lehta të shëndetshme për të ngrënë kur të uriteni.

Dehidrimi mund të ketë një efekt të ngjashëm, kështu që qëndroni mirë të hidratuar duke pirë shumë ujë. Instituti i Mjekësisë rekomandon që gratë shtatzëna të pijnë çdo ditë rreth 10 gota me ujë ose pije të tjera. Ju mund të keni nevojë edhe për më shumë nëse jeni duke ushtruar ose nëse është nxehtë. (Nëse urina juaj është e verdhë e errët , ju nuk jeni duke pirë sa duhet.)

Shmangni mbinxehje. Kalimi i kohës në një dhomë të nxehtë ose marrja e një banjë ose dushi të nxehtë mund të zgjerojë enët tuaja të gjakut, duke ulur tensionin e gjakut dhe duke ju bërë të ndiheni të dobët.

Nëse ndjeheni i trullosur kur jeni shumë i nxehtë, shmangni vendet e mbingarkuara, të mbushura me njerëz dhe vishuni lehtë, kështu që ju mund të zhveshni rrobat sipas nevojës. Bëni dush ose banje të ngrohta në vend të atyre të nxehta dhe përpiquni të mbani banjën të freskët.

Mos e teproni kur ushtroni. Ushtrimi nganjëherë mund të shkaktojë hiperventilim dhe të ndjeheni të dobët. Megjithëse stërvitja mund të ndihmojë qarkullimin tuaj, jini të kujdesshëm që mos të lodhni. Merreni shtruar, dhe ndaloni nëse ndiheni të lodhur ose jo mirë.

Marramendja Gjatë Shtatëzanisë

Cilat gjendje të tjera mund të shkaktojnë marramendje gjatë shtatëzanisë?

Shkaqe të tjera më pak të zakonshme të marramendjes gjatë shtatëzanisë mund të mos jenë aq të lehta për tu identifikuar – ose për t’u parandaluar – por ka gjëra që mund të provoni:

Syncope Vasovagal: Disa njerëz trullosen kur kolliten, urinojnë, ose kanë lëvizje të zorrëve. Këto veprime mund të shkaktojnë rënien e presionit të gjakut dhe ritmit të zemrës, duke shkaktuar marramendje dhe lodhje. (Vasovagal nënkupton që nerva juaj vagus po ndikon në sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut, syncope do të thotë zbehje.) Dehidrimi, ankthi dhe dhimbja gjithashtu mund të nxisin.

Gratë shtatzëna janë më të prirura për syncionin vasovagal. Përveç marramendjes, shpesh paraprihen nga shenja paralajmëruese, si ndjenja e nxehtësisë, zbehjes, djersitjes dhe hiperventilimi. Kushtojini vëmendje këtyre simptomave dhe shtrihuni menjëherë në përpjekje për të mbajtur veten nga e rënia të fikët.

Anemia: Nëse jeni anemik, ju nuk keni aq shumë qeliza të kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen në trurin tuaj dhe në organe të tjera, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur. Mungesa e hekurit është shkaku më i zakonshëm i anemisë, prandaj sigurohuni që të hani një dietë të pasur me hekur dhe të merrni një vitaminë prenatale me hekur, veçanërisht në tremujorin e dytë dhe të tretë. Nëse jeni anemik, mjeku juaj mund të përshkruajë një shtesë të veçantë të hekurit.

Ankthi: Kur ndiheni të shqetësuar, ju mund të hiperventiloheni dhe të keni marramendje. Shih artikullin tonë mbi menaxhimin e stresit dhe ankthit gjatë shtatzënisë për këshilla për reduktimin e stresit. Nëse asgjë nuk duket të ndihmojë, kërkoni nga mjeku juaj t’ju referojë tek një terapist për ndihmë duke zbuluar se çfarë duhet të bëni për t’u ndjerë më mirë.

 

Kur duhet ta telefonoj ofruesin tim të kujdesit shëndetësor për marramendje gjatë shtatëzanisë?

Ndjenjën e lehtë e marramendjes nga nxehtësia, uria ose ngritja shumë e shpejtë në përgjithësi nuk është shkak për alarm. Por nëse keni marramendje të vazhdueshme, periudha të shpeshta të marramendjes ose ndonjë shqetësim tjetër, bisedoni me mjekun tuaj.

Gjithashtu thirrni mjekun tuaj nëse keni ndonjë nga këto simptome që nuk duhet të injoroni:

  • Dhimbje koke e rëndë
  • Shikim i turbullt
  • E folur e paqartë
  • Rrahje e fortë zemre
  • Mpirje
  • Ndjesi shpimi gjilpërash
  • Dhimbje gjoksi
  • Shkurtesë e frymëmarrjes
  • Gjakderdhje vaginale

Gjithashtu, merrni ndihmë të menjëhershme mjekësore nëse ju ka rënë të fikët, ose nëse keni marramendje pas një dëmtimi në kokë. Në shtatzëni të hershme, thirrni 911 nëse keni marramendje me dhimbje barku dhe puls të shpejtë. Kjo mund të tregojë se mund të keni një shtatzëni ektopike të prishur, e cila është një emergjencë mjekësore.

 

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com