Lart

Udhërrëfyesi Për Tremujorin e Tretë të Shtatzanisë

Ju dhe barku juaj mund të keni kaluar 2/3 e zhvillimit, mirëpo foshnja juaj ende ka hapsirë që të rritet edhe më shumë. Ja më shumë se çfarë mund të prisni në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

Mund të ndjeheni sikur nuk ka mundësi që barku juaj të bëhet më i madh, por nuk ka dyshim për këtë – do të ketë më shumë rritje gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë. Rritje shumë më e madhe. Ja se çfarë duhet të presësh nga trupi dhe fëmija juaj që rritet shpejt në këto javë të fundit.

muajt-fundit-shtatzenise

Kur fillon tremujori i tretë?

Tremujori i tretë fillon në javën e 28 të shtatzënisë dhe zgjatë deri sa të lindësh, e cila mund të jetë rreth javës së 40 të shtatzënisë. Me fjalë të tjera, tremujori juaj i tretë zgjat nga muaji 7 deri në muajin 9 të shtatzënisë. Ka gjasa, se dhimbjet e lindjes do të fillojnë disa javë më herët ose më vonë – në të vërtetë, rreth 30 përqind e foshnjave vazhdojnë të kalojnë afatin prej 40 javësh. Nëse është kështu, mund të provoni disa truke për të sjellë në mënyrë të natyrshme dhimbjet e lindjes, por sapo të arrini javën e 42 të shtatzënisë, do të konsideroheni zyrtarisht si të vonuara, dhe në atë moment doktori juaj do të nxisë dhimbjet e lindjes nëse nuk fillon vetvetiu.

Në ndërkohë, rri atje! Ju jeni pothuajse në fund!

 

Rritja e fëmijës gjatë tremujorit të tretë

I vogli juaj do të ketë rritje më të mëdha në tremujorin e tretë, duke peshuar rreth 1.2 kg dhe i gjatë 40.6 cm në javën e 28 të shtatzënisë, në midis 2.7 – 4 kg, dhe deri në 48 -56cm i gjatë në javën e 40-të. Fëmija po rritet shpejt – kështu që mos u befasoni nga rritja e përmasave të tij (së bashku me një zvogëlim në hapësirën e jetesës) ju çon në disa goditje dhe therje serioze dhe  në zorrë.

Këtu janë disa nga pikat kryesore që ndodhin në tremujorin e tretë të shtatzënisë:

Kockat: Meqë foshnja juaj shëndrron kërc në kocka në muajt 7 dhe 8, ai do të marrë të gjithë kalciumin e tij prej jush – prandaj sigurohuni që të hani shumë ushqime të pasura me kalcium.

Flokët, lëkura dhe thonjtë: Në javën e 32-të të shtatzënisë, lëkura e parë e foshnjës do të bëhet e errët. Në javën e 36-të, yndyra vazhdon të grumbullohet ndërsa fëmija juaj hedh vernixin (substanca dylli që mbron lëkurën e tij nga lëngu amniotik) dhe lanugo (shtresë me qime që e mban të ngrohtë).

Sistemi i tretjes: Në javët e fundit të shtatzënisë, meconium – ose shtrati i parë i foshnjës, i përbërë kryesisht nga qelizat e gjakut, vernix dhe lanugo – fillon të rritet në zorrët e foshnjës.

Pesë shqisat: Receptorët e kontaktit të foshnjës tuaj do të zhvillohen plotësisht rreth javës së 29-të ose javës 30. Deri në javën e 31-të të shtatzënisë fëmija juaj do të marrë sinjale nga të gjitha pesë shqisat, duke perceptuar dritën dhe errësirën, duke provuar atë që hani dhe duke dëgjuar tingujt e Zerit tënd.

Truri: Në tremujorin e tretë truri i fëmijës suaj do të rritet më shpejt se kurrë, duke testuar disa aftësi të mrekullueshme, duke përfshirë hapjen dhe mbylljen e syve, ëndërrimin dhe rregullimin e temperaturës së trupit.

Rreth javës së 34-të të shtatzënisë, trupi i foshnjës kthehet në jug, duke u vendosur në një pozicion nga lart poshtë – nëse, foshnja juaj mbetet kokëfortë në këtë pozicion ( doktori do të mundohet ta kthejë foshnjën me dorë në javën 37).

 

Ndryshime në trupin tuaj

Me foshnjën brenda barkut tuaj, ju ndoshta ndjeni shumë aktivitet fetal. Ju gjithashtu mund të përjetoni ndryshime në trupin tuaj, ndërsa përplasja juaj bëhet më e madhe se kurrë, duke përfshirë:

Dhimbjet e abdomenit: Kur ligamentet rrethore (ligamentet që mbeshtesin pjesën e poshtme të abdomenit) shtrihen për të akomoduar barkun e rritur, ju mund të ndieni dhimbje baru të mprehtë. Ju nuk mund të bëni shumë për këtë problem veçse të qetësoheni.

Lodhja: Ju do të ndjeheni e shkatërruar këtë tremujor për shkak të nevojave të shtatzënisë, kështu që hani mirë dhe shpesh, të qëndroni aktive dhe të zgjidhni problemet e gjumit gjatë shtatzënisë.

Urth: Në javët e fundit të shtatzënisë, mitra juaj do të shtyjë stomakun dhe përmbajtjen e tij lart, duke shkaktuar djegie të vazhdueshme. Nëse ju shqetëson vërtet, bisedoni me mjekun tuaj për frenuesit e pompës së protonit (PPIs) ose H2 blockers, të cilat janë të sigurt për t’u përdorur gjatë shtatzënisë.

Trajtimet e Braxton Hicks: Mënyra e përgatitjes së dhimbjeve të lindjes për trupin tuaj, do të filloni të ndjeni këto kontraktime të parregullta të praktikës deri sa të fillojë dhimbja e vërtetë.

Venat me variçe: Ju mund të vëreni këto venat e fryra (duke përfshirë hemorroide, të cilat janë në të vërtetë një lloj venë me variçe) në pjesë tuaj të poshtme për shkak të gjithë gjakut shtesë që jeni duke pompuar. Lajm i mirë: Nëse nuk i keni pasur ato para shtatzënisë, ato me gjasë do të zhduken pasi të lindni.

Strijat: Këto vija të tendosjes së lëkurës, të cilat paraqiten në lëkurën e cila është zgjatur në maksimum gjatë shtatzënisë, janë zakonisht si rezultat i gjeneve. Hidratoni lëkurën për të minimizuar paraqitjen e tyre.

Dhimbja e shpinës: Me lirimin e hormonit të statzënisë relaksina, zgjerohen nyjet tuaja dhe me rritjen e barkut qendra e gravitetit zhvendoset para, mund të filloni të keni dhimbje shpine- arsye tjetër për t’i mbajtur këmbët lart. (Dhimbja e mprehtë nga spina e poshtë këmbëve, në anën tjetër, mund të jetë rezultat i skiatikës).

Ëndrra të çmendura: Për shkak të homrmoneve të shtatzënisë, ëndrrat tuaja mund të jenë më reale se kurrë sa më afër datës së lindjes që të jeni. Ato janë krejtësisht normale prandaj merrini me qetësi dhe ndani ato me të dashurit tuaj.

Ngathtësia: Hormonet janë në rritje, barku juaj u’a humbet ekuilibrin dhe kujtesa ju ka lënë si kurrë më parë. Ju keni shoqëri të mirë (foshnjën), prandaj përpiquni të jeni të kujdesshëm dhe gëzojuni këtij fakti.

Mungesa e kontrollit të fshikëzës: Ju teshtini, ju urinoni. Në të vërtetë, gjithë ajo peshë ekstra në pelvikë e bën më të vështirë të qëndroni të thatë. Për shpëtimin: Regjimi juaj i përditshëm i Kegels.

Gjinjë që kullojnë: Trupi juaj po përgatitet që të ushqejë foshnjën tuaj. Me të gjitha këto simptoma të shtatzënisë dhe me peshën e shtuar, përpiquni që të fokusoheni në shpërblimin tuaj: foshnjën tuaj të bukur, të cilën do ta takoni në vetëm disa javë!

Vajrat e belit janë krijuar posaçërisht për ta zbutur lëkurën e ndjeshme rreth stomakut tuaj. Gjatë shtatzënisë, lëkura rreth stomakut të fryrë rritet më shpejt se çdo lëkurë tjetër në trupin tuaj, gjë që mund të rezultojë në strija. Vajrat e barkut dhe kremrat e tjera të strijave e mbajnë lëkurën teper të butë ,e cila vrullshëm pakëson strijat.

Udhërrëfyesi Për Tremujorin e Tretë të Shtatzanisë

Simptomat që duhet kontrolluar

Ndërsa dita afrohet, mund të përjetoni simptoma të rreme të dhimbjeve të lindjes.

Disa nga shenjat e vërteta të dhimbjeve për t’u kujdesur për të përfshijnë:

Lehtësimi: Deri në javën e 36-të, mund të gjesh veten duke u tundur kur fëmija yt bie në komblikun tuaj.

Gjakosja: Mukoza fijëzore e ngjyrosur pembe ose kaftë me gjak është shenjë e sigurtë që lindja është rrugës. Gjithashtu ju mund të vëreni ose jo mukozën mbyllëse (e cila e ndan mitrën nga ambient i jashtëm).

Kontraktimet e lindjes: Krahasuar me kontraktimet e Brakston Hiks, këto intensifikohen sa më shumë që të lëvizni, në vend që të zvogëlohen.

Shpërthimi i ujit: Megjithatë, kjo nuk mund të ndodhë, derisa të jeni në spital.

Mjeku juaj do të ju tregojë kur është koha për të ju thirrur ose për të shkuar në spital – gjasat ,rreth kohës që fillojnë dhimbjet e lindjes aktive. Urime! Foshnja është duke ardhur.

Nëse në çdo moment, ju përjetoni gjakderdhje të rëndë vaginale, temperaturë mbi 38.6 C, dhimbje të rënda të barkut, rritje të menjëhershme në peshë, shenja të dhimbjeve të lindjes së parakohshme ose ndonjë shenjë tjetër që ju bën të telefononi mjekun tuaj, mos hezitoni të arrini atje – ju jeni gjithmonë më mirë nëse u besoni instinkteve tuaja dhe nëse qëndroni e sigurt kur jeni duke pritur.

 

Gjërat që duhet bërë në tremujorin e tretë

Mbani shënimet për çdo levizje të fetusit.  Rreth javës së 28-të, ju do të doni të numëroni goditjet e foshnjës rregullisht dhe të shënoni ndonjë ndryshim në aktivitet, sidomos gjatë muajit të 9.

Kontrolloni peshën tuaj: Shtimi i peshës në shtatzëni do të rritet me shpejtësi në fillim të tremujorit të tretë dhe do të zvogëlohet pak, para datës suaj të afërt të lindjes (madje mund të humbni një kilogram ose dy). Nëse nuk fitoni mjaft (ose nëse keni fituar shumë), bisedoni me mjekun tuaj për të përshtatur dietën tuaj të shtatzënisë dhe për t’u kthyer në rrugën e duhur.

Vazhdo të lëvizësh! Për sa kohë që ju keni praktikantin tuaj është në rregull të ndiqni disa masa paraprake për sigurinë e palestrës, është e sigurt që të vazhdoni stërvitjet e shtatzënisë deri në datën tuaj të duhur.

Planifikoni kontrollet e tremujorit të tretë. Pritni teste për nivelet e glukozës, anemisë dhe streptikën e grupit B në muajt 7 dhe 8. Në muajin 9, mjeku juaj do të kryejë një ekzaminim të brendshëm të qafës së mitrës tuaj për të parë nëse zgjerimi (hapja e qafës së mitrës) ka filluar. Nëse jeni klasifikuar si “me rrezik të lartë”, doktori juaj mund të planifikojë një paraqitje biofizike ose test jo stres në javët e fundit vetëm për t’u siguruar që gjithçka po ecën siç pritet.

Bëni vizitë në spitale. Nëse nuk e keni gjetur akoma, muaji i 7 është një kohë e mrekullueshme për të vizituar qendrën e spitalit ose të lindjes, ku planifikoni të lindni.

Zgjidhni pediatrin e fëmijës tuaj. Intervistoni disa kandidatë me një listë pyetjesh rreth javës së 32-të dhe zgjedhni të preferuarin tuaj.

Bleni paisje të nevojshme për foshnje. Sigurohuni që të keni pajisjet e foshnjes – veçanërisht një krevat fëmijësh, një karrocë, një maksikozë në makinë (që do t’ju duhet të sjellni fëmijën tuaj në shtëpi nga spitali), tavlonën për ta ndërruar  dhe një “audio monitor” (paisje e vogël për ta dëgjuar foshnjën nëse po qan, kur nuk jeni ne dhomë).

Mësoni rreth foshnjave. Përveç klasës së lindjes së foshnjës – e cila do t’ju ndihmojë të ndiheni më të përgatitur për të gjithë procesin e lindjes – mund të dëshironi të merrni në konsideratë edhe mësimet në CPR të foshnjave dhe kujdesit për foshnjat.

Përgatitja për të ushqyer me gji. Lexoni më shumë përse dhe si të ushqeni me gji para se të lindni foshnjën dhe ndoshta edhe të merrni mësim për ushqyerjen me gji. Dhe mos ngurroni të pyesni dikë tuajin ose një konsulent për ndihmë më vonë nëse keni nevojë për të.

Shqyrtoni si do të donit të menaxhonit dhimbjet e lindjes. Dëshironi një mjekim epidural ose ilaçe të tjera për të menaxhuar dhimbjet e lindjes? Duke menduar për një lindje natyrale, ndoshta në një vaskë për lindje? Tani është koha për të diskutuar mundësitë tuaja me mjekun tuaj.

Kontrolloni planin e lindjes suaj. Bëni planin tuaj të lindjes, nga -nëse doni apo jo një anestezion regjional si dhe kur dhe kush  do ta prej kordonin kërthizor të foshnjës. (Vetëm mos harroni, kur vjen koha për të shtyrë fëmijën jashtë, jo gjithçka gjithnjë shkon pikërisht ashtu siç është planifikuar – pjesa e rëndësishme është mbajtja e sigurtë dhe e shëndetshme e juve dhe  foshnjës suaj!)

Përgaditni dhomën e foshnjës. Merrni të gjitha gjërat që ju nevojiten për dhomën e foshnjës suaj. Dhe mos harroni bazat si shishe, rrobat e foshnjës, pelenat, pallomat e lagura, biberonin dhe qumësht pluhur (nëse nuk planifikoni të ushqeni me gji).

Festoni shtatëzaninë tuaj: Organizoni xhirim të fotografive profesionale gjatë shtatëzanisë, ose bëni disa fotografi vet – mund t’i varni në dhomën e fëmijës suaj ose ti shtoni në albumin e fotove të tij.

Mbusheni frigoriferin tuaj. Ju mund të dëshironi të mbani disa vakte në frigoriferin tuaj për javët e para, kur do të jeni të zënë me foshnjën tuaj dhe të shëroheni nga lindja.

Planifikimi financiar. Keni parasysh shpenzimet për të pasur një fëmijë dhe të filloni një buxhet të ri familjar në përputhje me rrethanat.

Përgaditni qantën tuaj për spital. Të lehtë – por mos harroni disa gjëra më të përshtatshme nga shtëpia që ju do të dëshironi të keni me ju në spital.

Mësoni se çfarë ndodh pas lindjes. Lexoni se çfarë ndodh në 24 orët e para pas lindjes si riparohet trupi juaj dhe filloni të përshtateni me rolin tuaj të ri.

Përgatituni për vitin e parë të foshnjës. Mësoni më shumë për të gjitha momentet emocionuese që ndodhin në vitin e parë të jetës së foshnjës – ka shumë për të parë!

A jeni e emocionuar? Ju duhet të jeni – nuk do të shkojë gjatë deri sa të takoni fëmijën tuaj!

Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com