Lart

Udhërrëfyesi për Tremujorin e Dytë të Shtatzanisë

Tre muajt e ardhshëm sjellin shumë ndryshime për rritjen e fetusit tuaj dhe normalisht, lehtësim i mirëpritur nga simptomat e hershme të shtatzënisë për ju. Ja më shumë se çfarë të presësh.

Mirë se vini në tremujorin e dytë – për shumë gra, është më e rehatshmja nga të trija. Me ardhjen e kësaj arritjeje, do të përjetoni disa ndryshime të mirëpritura. Shumica e simptomave të hershme të shtatzënisë do të lehtësohen apo edhe zhduken.

Ndoshta do të ndiheni më pak të zbehtë (që do të thotë se ushqimi më në fund mund të nuhatet dhe të shijojë mirë për herë të parë pas një kohë të gjatë), nivelet e energjisë duhet të rriten dhe gjokset tuaja do të jenë akoma më të mëdha, por ndjehen shumë më pak të ndjeshëm. Më e mahnitshme nga të gjitha: Deri në fund të këtij tremujori, fryrje e barkut tuaj të poshtëm mund të duket më pak si bark I fryrë pas një dreke të madhe dhe më shumë si fillimet e një barku shtatzënë.

Udhërrëfyesi për tremujorin e dytë të shtatzanisëKur fillon dhe mbaron tremujori i dytë?

Tremujori i dytë fillon në javën e 14 të shtatzënisë dhe zgjat deri në fund të javës së 27-të.

Rritja e foshnjës në tremujorin e dytë

Fëmija juaj është shumë, shumë i zënë në tremujorin e dytë. Në javën e 18 të shtatzënisë, ai peshon rreth më shumë se një gjoks pule, dhe mund edhe të hap sytë dhe të thërmojë. Deri në javën e 21-të ju duhet të jeni në gjendje të ndjeni që krahët dhe këmbët e tij të koordinuara po ju japin goditje të vogla.

Deri në javën e 23-të, fëmija juaj merr një shenjë nga ju dhe fillon të futet në kilogramë; në fakt, ai do të dyfishojë peshën e tij në katër javët e ardhshme. Deri në fund të tremujorit tuaj të dytë, ju do të keni një njeri 2 kile në barkun tuaj!

Disa gjëra më emocionuese në këtë tremujor:

 • Flokët, lëkura dhe thonjtë: Rreth javës së 16-të, flokët e parë të vegjël kanë filluar të dalin, dhe deri në javën e 22-të ai ka edhe qerpikët dhe vetullat. Lëkura e foshnjës tani është e mbuluar me lanugo (një “shtresë leshi” që e mban të ngrohtë derisa të rritet më shumë yndyrë në tremujorin e tretë) dhe, deri në javën e 19-të, vernix caseosa (një shtresë e yndyrshme e vajit dhe qelizave të lëkurës së vdekur që mbrojnë lëkurën e tij nga lëngu acid amniotik), të dyja të cilat do të hedhin para lindjes.
 • Sistemi i tretjes: Sistemi i tretjes së fëmijës u formua plotësisht deri në fund të tremujorit të parë. Pra, tani foshnja fillon të thithë dhe të gëlltisë në përgatitje për jetën jashtë mitrës. Për më tepër, ai mund të shijojë edhe ushqimet që ju hani nëpërmjet lëngut tuaj amniotik – që hulumtimi ka treguar mund të ndikojë në preferencat e tij jashtë mitrës (aq më tepër arsye për të ushqyer një dietë të shëndetshme të shtatzënisë të mbushur me një varietet të frutave dhe perimeve të freskëta).Sistemet e mbeturinave të foshnjës po punojnë shumë: edhe pse ai ende e merr ushqimin e tij nëpërmjet placentës tuaj, të gjithë atë gëlltitje do të thotë se ai do të bëjë sasi të madhe urine.
 • Shqisat: Veshët dhe sytë e fëmijës po lëvizin në pozicionet e tyre të sakta. Deri në javën e 22-të të shtatzënisë, shqisat e tij zhvillimore nënkuptojnë se po fillon të nuhasë, të shohë e të dëgjojë, dhe ata sy të vegjël po fillojnë të hapen.
 • Zemra: Në javen e 17, zemra e foshnjës nuk po punon më spontanisht, pasi truri i tij tani po rregullon rrahjet e tij të zemrës – të cilat mund të jeni në gjendje të dëgjoni me stetoskop deri në javën e 20-të. Në javën e 25-të, kapilarët fillojnë të formojnë gjakun e oksigjenuar.
 • Truri: Përveç kontrollit të rrahjeve të zemrës së fëmijës suaj dhe nxitjes së goditjeve, për javen e 26 , truri i foshnjës suaj do të fillojë të hapë ato qepallat e vogla.

Ndryshime në trupin tuaj

Në këtë tremujor disa simptoma të shtatzënisë mund të vazhdojnë (si urthi dhe kapsllëku). Në të njëjtën kohë, të tjerët mund të largohen për herë të parë pasi barku juaj vazhdon të rritet dhe nivelet e hormoneve të shtatzënisë rriten, duke përfshirë:

 • Ngarkesa në rrjedhjen e gjakut rritet në mukozën e trupit tuaj (duke përfshirë edhe hundën tuaj). Ju mund edhe të gërhitni për herë të parë! Për fat të mirë ka disa ilaçe OTC që janë të sigurta për t’u përdorur gjatë shtatzënisë.
 • Ënjtje e butë e nyjeve të këmbës dhe shputave, e cila përjetohet nga rreth tre në katër gra shtatzëna, duke filluar  rreth javës së 22 të shtatzënisë (edhe pse ndonjëherë më herët) dhe që zgjat deri në lindje. Për të reduktuar ënjtjen, përpiquni të mbani aktiv këmbët tuaja edhe kur ju nuk jeni duke lëvizur, për të shmangur periudha të gjata të qëndrimit ulur dhe fjetjes në krah.
 • Mishrat e ndjeshëm të dhëmbëve dhe madje disa gjakderdhje – por sigurohuni që të shihni dentistin tuaj nëse mishrat e dhëmbëve janë të kuq dhe rrjedhin gjak lehtë, pasi kjo mund të jetë një shenjë e gingivitit (i cili është relativisht i padëmshëm, por mund të zhvillohet në një problem më të madh nëse nuk trajtohet siç duhet).
 • Dhimbje këmbësh, të cilat zakonisht fillojnë në tremujorin e dytë dhe zgjasin përmes të tretit. Kjo ndodh jo vetëm për hormonet dhe peshën, por gjithashtu edhe mungesën e kalciumit ose magnezit – prandaj sigurohuni që të mbani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar të shtatzënisë.
 • Marramendje e shkaktuar nga presioni i ulët i gjakut, pjesërisht për shkak të gjithë gjakut shtesë që trupi juaj po pompon. Merreni lehtë, hani shumë vakte të vogla dhe pini shumë lëngje për të ulur simptomat.
 • Vene me variçe dhe / ose hemorroide (një lloj venë me variçe) – të cilat, fatmirësisht, duhet të tkurren ose të largohen pas shtatzënisë nëse nuk i keni ato para se të keni mbetur shtatëzënë.
 • Të gjitha këto janë krejtësisht normale dhe të përkohshme – siç janë ndjenjat e frikes, nervozizmit, harresës dhe madje edhe zhgënjimit për të parë pozitivisht shërimin, por jo përfundimisht shtatzaninë.

Mund të ketë disa ndryshime të mëdha edhe në dhomën e gjumit, edhe gjatë tremujorit të dytë. Shtatzënia mund të shkaktojë gërdi në jetën tuaj seksuale, ndërsa ju dhe partneri juaj përballeni me ndryshimin e trupit dhe simptomat e vrasjes së humorit, si lodhja dhe përzierja. Disa zonja (me fat) e gjejnë veten më të nxehtë se kurrë, me gjak shtesë që rrjedh në të gjitha pikat e duhura.

Disa gjëra që duhet të mbani në mend: Komunikimi është çelësi për të shmangur pakënaqësinë, prandaj vazhdoni të flisni. Dhe mbani mend – seksi nuk do të dëmtojë  fetusin tuaj. (Në të vërtetë, ai ndoshta do të gëzojë një lëkundje të vogël dhe rrotullime).

 

Shtimi në peshë

Këto muaj të ardhshëm janë kur do të filloni të fitoni peshën e shtatzënisë, pasi oreksi juaj ka gjasa të rritet (ose shfaqet, nëse vuani nga përzierja dhe humbja e oreksit në tremujorin e parë) për të mbështetur fëmijën tuaj në rritje. Nëse keni filluar shtatzëninë tuaj me një peshë normale, prisni të fitoni rreth një kile në javë për një total prej rreth 14 kg gjatë këtij tremujori.

Udhërrëfyesi për Tremujorin e Dytë të Shtatzanisë

Simptomat që duhet kontrolluar

Shanset e kalimit nga  tremujori i dytë, në të tretin  duhet të jetë relativisht të lehta. Megjithatë ekzistojnë disa simptoma që gjithmonë kërkojnë një thirrje për mjekun tuaj, duke përfshirë gjakderdhje të rëndë vaginale, dhimbje të rënda të barkut dhe temperaturë mbi 38.6 C.

Gjithashtu mbani një sy hapur për shenja të diabetit gestacional (i cili zakonisht fillon rreth javës së 24-të deri në javën e 28 të shtatzënisë), duke përfshirë etjen ekstreme, urinim të shpeshtë dhe të bollshëm, lodhje ekstreme dhe gërhatje. Gjithashtu flisni me mjekun tuaj nëse vëreni një rritje të papritur të peshës, ënjtje të rëndë në fytyrë dhe në duar dhe ndryshimet e shikimit, të cilat mund të jenë shenjat e preklampësisë.

 

Gjëra që duhet bërë në tremujorin e dytë

Fjalë të cilat duhet tju përmbaheni: Hani mirë, ushtroni rregullisht dhe merrni shumë pushim. Këtu janë gjërat më të rëndësishme për tremujorin e dytë:

 • Përgatituni për monitorim rutinor: Në çdo kontroll në këtë tremujor, mjeku juaj do të kontrollojë peshën tuaj, madhësinë e mitrës tuaj, lartësinë e fundusit tuaj (majën e mitrës) dhe rrahjen e zemrës së foshnjës për të siguruar që gjithçka po ecën siç pritet.
 • Përcaktoni një ultratinguj të nivelit të dytë: Zakonisht në mes të 18 dhe 22 javëve të shtatzënisë, mjeku juaj do të matë foshnjën, kontrollon organet në zhvillim, përcakton sasinë e lëngjeve amniotike dhe nëse ju pëlqen, ju tregojnë gjininë e fëmijës suaj. Mbani në mend se ndërkohë që është emocionuese për të marrë një vështrim në fëmijën tuaj në zhvillim, vetëm doktori juaj duhet të kryejë ultratinguj, duke përfshirë ultratinguj 3D dhe 4D.
 • Merrni shqyrtimin tuaj të glukozës: Rreth një në 10 gra shtatzëna janë diagnostikuar me diabet gestacional, prandaj Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (KAOGJ) rekomandon që të gjitha gratë të paraqiten për tu kontrolluar rreth javës së 24-të deri në javën e 28 të shtatzënisë.Nëse rezultati juaj i testit kthehet pozitiv për glukozë shtesë në urinën tuaj, kjo nuk do të thotë gjithmonë që keni diabet gestacion – do t’ju duhet testime të mëtejshme për një diagnozë. Nëse e bëni këtë, mjeku juaj ndoshta do të ju referojë një nutritionist i cili mund të ndihmojë në krijimin e një plani , dhe ju do të duhet të mbani gjurmët e niveleve të sheqerit tuaj në gjak rregullisht.
 • Bisedoni me mjekun tuaj për shqyrtimin gjenetik të lindjes: Nëse nuk keni dhe nëse keni faktorë të caktuar të rrezikut, doktori juaj mund të sugjerojë një shfaqje gjenetike duke përfshirë NIPT ose një shfaqje kuadri, të dyja janë ekranet e gjakut që kërkojnë rritjen e faktorëve të rrezikut për anomalitë kromozomike ose kongjenitale (të tilla si sindromi Down ose defekte neurale).Nëse ndonjë prej këtyre shfaqjeve kthehet pozitivisht, mjeku juaj mund të rekomandojë amniocentezën – ku lëngu amniotik nxirret dhe analizohet për anomalitë gjenetike – për të marrë një diagnozë më definitive. Është përfundimi i fundit nëse ju merrni një shfaqje gjenetike, kështu që është një ide e mirë për të mësuar më shumë për atë që mund të ju tregojnë, për të provuar përfitimet dhe pyetjet për të pyetur mjekun tuaj të parë. Dhe mbani në mend se ndërsa e gjithë kjo mund të duket e madhe dhe madje pak e frikshme, shumica e foshnjave lindin të shëndetshme.
 • Të jeni imun: Nëse jeni shtatzënë në sezonin e ftohtë dhe të gripit, sigurohuni që të merrni vaksinën e gripit dhe planifikoni të merrni vaksinën Tdap në tremujorin e tretë për të mbrojtur fëmijën kundër kollës së keqe kur ai lind. Gjithashtu sigurohuni që të shmangni këto vaksina gjatë shtatëzanisë.
 • Dyqani për rrobat e maternitetit: Tani që përplasja juaj më në fund po fillon të shfaqet, do t’ju duhet një gardërobë e maternitetit që të përputhet. Këtu janë disa të domosdoshme që ju dëshironi në dollapin tuaj.
 • Fjetja në krah: Ndërkohë që gjumi i shtatzënisë zakonisht është më i lehtë për t’u kapur në tremujorin e dytë se sa në të parën ose të tretin, do të filloni të fleni anash, meqenëse pesha e mitrës suaj në rritje e vë presionin mbi vena që sjell gjak nga gjymtyrët tuaja të ulëta deri në zemrën tuaj), të cilat mund të ndërhyjnë në qarkullimin.
 • Vendosni nëse do të zbuloni gjininë e foshnjës: Tremujori i dytë i tretë i shtatzënisë, rreth javës së 20 të shtatzënisë, mund të ju tregojë – kështu që mendoni për përparësitë dhe të këqijat për të ditur gjininë e foshnjës tuaj para lindjes.
 • Bëni prioritare ushtrimet e paralindjes: Duke pasur parasysh të gjitha përfitimet e stërvitjes për ju dhe fëmijën tuaj, është një ide e mirë të merrni një stërvitje miqësore me shtatzëninë (nëse nuk e keni). Vetëm shmangni aktivitetet që nuk janë aq të sigurta tani që barku juaj është më i madh.
 • Merrni më shumë kalori: Nëse keni qenë në një peshë normale para se të mbeteni shtatzënë, do t’ju duhet rreth 300 deri në 350 kalori shtesë gjatë tremujorit të dytë (që është më pak se sa mund të mendoni – vetëm rreth dy gota qumështi me shkumë dhe një tas me tërshërë).
 • Përcillni shtimin tuaj në peshë: Tani që ju duhet të keni shtim në peshë në mënyrë të vazhdueshme, mjeku juaj do të rekomandojë që ju ta mbani atë çdo javë.
 • Fotografo madhësinë e barkut: Ndërkohë që do të keni mundësi të prisni deri në tremujorin e tretë që të keni xhirimin e fotove “zyrtare” të fëmijës suaj është një ide e mençur ta planifikoni atë tani – dhe ndërkohë, bëni shumë foto si kujtim.
 • Pushim para lindjes: Që nga tremujori i parë të përzierat duhet të shuhet (dhe disa linja ajrore vënë kufizime për të udhëtuar në shtatzëni pak muaj para lindjes), tani është  koha ideale mirë për të planifikuar një “Urra” të fundit para mbërritjes së fëmijës.
 • Mendoni për festën e bebes (babina): Ndërkohë që jeni në dilemë të vërtetë duke e planifikuar festën e paralindjes, sigurisht që mikpritësi duhet të dijë çdo kërkesë të temës / ushqimit / dekorit.
 • Krijo një regjistër të fëmiut: Në atë shënim, gjithashtu do të duhet të bësh një regjistër të mysafirëve të ftuar në festës e bebës dhe të dashurit e tjerë.
 • Kini parasysh emrat e foshnjave: Ende keni kohë, por nëse nuk keni gjetur ende një emër të foshnjës, është mirë të vazhdoni të rishikoni mundësitë tuaja.
 • Mendoni se ku doni të lindni: Në një spital? Qendër të lindjes? Në shtëpi? Filloni të shikoni tani mundësitë tuaja. Ju do të dëshironi të bëni një vizitë në spital ose në qendrën e lindjes në tremujorin e tretë, por ju mund të dëshironi të planifikoni atë në fund të tremujorit tuaj të dytë.
 • Filloni të kërkoni kujdestare për foshnjën tuaj: Nëse planifikoni të ktheheni në punë pas pushimit tuaj të lindjes, nuk është shumë herët të filloni të kërkoni në opsionet tuaja lokale të kujdesit për fëmijët – qofshin shërbime ditore, dado  ose dikush i afërm.
 • Shikoni përpara tremujorit tuaj të tretë: Kur e mendoni atë gjatë tremujorit tuaj të dytë, vjen shumë shpejt – dhe pastaj lindja e foshnjes  para se ta dini!

 

Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com