Lart

Si të kujdeseni për buzët e çara gjatë dimrit

Është fakt se bashkë me shfaqjen e dimrit vijnë edhe buzët e çara. Këto të dyja, për fat të keq, në shumicën e rasteve shkojnë dorë për dore. Moti i ftohtë jashtë dhe komoditeti i ajrit të ngrohtë brenda do të thotë që buzët tuaja ka të ngjarë të ndjehen pak të thara. Mund të zbuloni se ndryshimet e temperaturës shkaktojnë thatësi, kruajtje, rrëshqitje, madje edhe çarje dhe gjakderdhje, dhe ndërsa një thatësi e vogël është pothuajse e pashmangshme, nuk keni pse t’i lini ato plotësisht të prekshme ndaj elementeve dhe të duroni buzët e lënduara dhe të plasaritura. Çfarë duhet të bëni për të shmangur plasjen e buzëve këtë dimër?

Lëkura në buzët tuaja është një nga zonat më të ndjeshme të trupit dhe më e ekspozuara ndaj mjedisit, shpjegon për Allure Joshua Zeichner, një dermatolog me bazë në Nju Jork. Buzët nuk kanë të njëjtin përqendrim të gjëndrave të yndyrës si zonat e tjera të lëkurës dhe janë vazhdimisht të ekspozuara ndaj faktorëve mjedisorë si lëpirja e buzëve, kozmetika dhe moti i ftohtë.

“Të gjithë këta faktorë mund të thajnë barrierën e lëkurës, duke çuar në acarim, inflamacion dhe lëkurë”, shton ajo.

Si të shmangni buzët e çara

Hapi i parë për të shmangur buzët e çara është të përjashtoni çdo shkak themelor që mund të trajtohet menjëherë. Kjo përfshin testimin e alergjisë dhe kontrollimin nga dermatologu juaj për cheilitis aktinik – i referohet cepit të gojës dhe është termi mjekësor për buzët e plasaritura.

Hapi tjetër është trajtimi i rregullt. Në raste të lehta, lëkura në buzë mund të jetë në gjendje të riparohet vetë. Megjithatë, në rastet e acarimit të konsiderueshëm, buzët mund të kenë nevojë për ndihmë të jashtme për të rivendosur pengesën e dëmtuar të lëkurës, thotë Dr. Zeichner.

Një rregull i mirë është të mbani buzët me lagështi gjatë gjithë ditës për të shmangur tharjen në radhë të parë. Aplikimi i rregullt i balsamit të buzëve që përmbajnë përbërës të tillë si agjentë okluzivë, lanolinë ose thjesht dyllë blete do të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës së buzëve dhe do t’i bëjë ato më efektive.

Megjithatë, nëse buzët tuaja nuk janë përmirësuar pas rreth një jave kujdesi, Dr. Zeichner këshillon të vizitoni dermatologun tuaj, pasi mund të nevojiten kërkime të mëtejshme ose opsione të recetave për ndihmë shtesë për të mbajtur nën kontroll buzët e çara.

Shpërndaj
Shëndeti - Probleme.me

Probleme.me fokusohet në shëndetin dhe mirëqenien personale tuajën. Artikuj të shumtë për shtatzëninë, fëmijët, gratë e meshkujt. Nëse keni ndonjë koment, sygjerim apo edhe informacion për ta ndarë me ne na kontaktoni shendeti@rilinde21.sg-host.com